خانه / اخبار مالیاتی / فرهنگ مالیاتی / مالیات : رکنی قفل گشا که از آن غافل شده ایم..

مالیات : رکنی قفل گشا که از آن غافل شده ایم..

images3

وقتی مودیان فرار را بر قرار ترجیح می دهند …

آکسومی ، مبحث رفاه اجتماعی گسترده تر ازآن چیزی است که به نظر میرسد. سیاست های اقتصادی اعمال شده در دولت ها اصولا رفاه اجتماعی را نیز شامل می شود. به عبارتی موفقیت اقتصادی در گرو رفاه اجتماعی تعیین می شود.

از جمله مهمترین سیاست های اقتصادی که در حال حاظر بسیار مورد توجه قرار گرفته است کنترل میزان فقر و نابرابری های درآمدی است.

طبیعتا دولت برای کاهش فقر و برقراری برابری درآمد از ابزارهای اثر بخش استفاه میکند. دولت ها با استفاده از منابع کسب آمد در صدد آن هستند که توزیع درآمد زا بین شهروندان اصلاح کنند. مالیات از دیرباز به عنوان یک منبع درآمدی مهم و اصلی برای دولت محسوب شده است که برای تحقق اهداف مختلف اقتصادی استفاده میشود.

پرداخت مالیات همواره نقش اصلی را در دولت بازی میکند . در جوامع اقتصادی مختلف سه هدف تخصیص بهینه منابع، ثبات اقتصادی و توزیع عادلانه درآمد دنبال می شود یکی از سیاست های کنترلی این اهداف سه گانه سیاست های مالیاتی می باشد و رفاه اجتماعی را به دنبال دارد.

نظام های دولتی می توانند با اخذ مالیات های سنگین از افراد و واحدهای اقتصادی که درآمدهای کلان دارند شرایط را برای بهبودی  معیشت اقشار کم توان جامعه فراهم کنند و فاصله ی طبقاتی را کاهش دهند.

 مالیات تنها منبعی برای تامین هزینه های دولت نیست و از طریق مکانیسم های دیگرهم می تواند قدرت را از طبقات مختلف جامعه با لایه های دیگرانتقال دهد.

اخذ مالیات و افزایش فرهنگ مالیاتی می تواند زمینه ای برای بالا بردن سهم مردم در پیشرفت جامعه باشد. واقعیتی که به دلیل توجه کمتر به فرهنگ سازی این اصل مهم تا کنون در کشور های جهان سوم یا در حال توسعه مقفول مانده است.

رکنی ار توسعه و اقتصادی پویا که هم می تواند قفل های زیادی را باز کند و هم وابستگی کشور به فروش سوخت های فسیلی را کاهش دهد. آرزویی که در سالهای گذشته و در دولت های مختلف فقط به یک رویای شیرین تبدیل شده است.

اما این اصل در برخی از کشورهای پیشرفته جهان اجرایی می شود؛ به گونه ای که مالیات بخش اعظمی از بودجه کشور را شامل شده و مردم کشور هم رضایتمندی مطلوبی  از دریافت صحیح مالیات و هزینه کرد صحیح آن در جامعه دارند؛ زیرا مبالغی که در قالب مالیات از طرف مردم به دولت پرداخت می شود دراشکال مختلف ارائه  خدمات عمومی بازخورد مناسبی دارد.

از جمله این خدمات عمومی پرداخت کمک هزینه ماهیانه بلاعوض به کودکان، بیمه بیکاری، ارائه حمل و نقل عمومی؛ ساخت راه ها و ارائه امکانات رفاهی و تفریحی مناسب و همین طور ارائه خدمات مطلوب به بازنشستگان است.

در اصل با برقرای نظام مالیاتی جامع و کارآمد می توان بخش زیادی از فقر و موانع زندگی راحت را از بین برد. در کشورهای تک محصولی مانند ایران که بیشترین اتکای کشور به منابع زیر زمینی است دریافت مالیات به شرط ارائه ی خدمات عمومی مطلوب سیاستی مناسب به شمار می رود وشرایط رفاه شهروندان فراهم می شود.

هرچه مصرف مالیات در جامعه برای ارائه خدمات و بهبود رفاه اجتماعی، ملموس تر باشد، شهروندان با رضایت خاطر بیشتر اقدام به پرداخت  می کنند.

مالیات‌‌ یک نوع هزینه اجتماعی است که شهروندان بابت مشارکت در تامین رفاه اجتماعی، آن را پرداخت می کنند و بدون شک هر چه آثار شاخص های رفاه اجتماعی مشهودتر باشد افراد میل بیشتری برای پرداخت دارند.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme