خانه / اخبار مالیاتی / اخبار مالیاتی استانها / استقرار طرح جامع مالیاتی خراسان رضوی در اولویت قرار می‌گیرد‌

استقرار طرح جامع مالیاتی خراسان رضوی در اولویت قرار می‌گیرد‌

img_5703

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: یکی از اولویت‌های اصلی اداره‌کل امور مالیاتی استان استقرار طرح جامع مالیاتی است که سازمان امور مالیاتی استان آن را در برنامه کار خود قرار داده است.

آکسومی ،حمید ابدی اظهار داشت: اداره‌کل مالیاتی استان خراسان رضوی پهنه گسترده‌ای را در سطح کشور داراست و معاونت‌های مختلفی همچون معاونت اشخاص حقیقی، معاونت اشخاص حقوقی، معاونت ارزش افزوده، معاونت شهرستان‌ها، معاونت توسعه منابع انسانی، معاونت فناوری اطلاعات و مدیر امور مالیاتی را شامل می‌شود.

وی افزود: هر‌کدام از این معاونت‌ها با توجه به ماموریت سازمانی خود بخشی از امور مالیاتی مربوط به حوزه خود را انجام می‌دهند و منابع مالی خود را وصول می‌کنند که مجموع این درآمدها به‌عنوان درآمدهای مالیاتی استان، به خزانه واریز می‌شود.

استقرار طرح جامع مالیاتی

ابدی با اشاره به ۳ برنامه اصلی اداره‌کل مالیات در سال ۹۴، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی سازمان مالیات استان استقرار طرح جامع مالیاتی است که سازمان امور مالیاتی استان آن را در برنامه کار خود قرار داده و سال قبل استان خراسان رضوی به همراه ۶ استان دیگر در قالب اجرای فاز دوم طرح جامع مالیاتی، به اجرای این طرح پرداختند که بخش عمده‌ای از کارها در سال ۹۳ اجرا و بخش تکمیلی نیز در سال جاری پیگیری می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی با بیان اینکه اجرای طرح جامع مالیاتی احتیاج به پیاده‌سازی ساختارهای اولیه دارد، بیان کرد: این ساختارها به‌صورت سخت افزاری و اصلاح ساختار ساختمانی و مبلمان اداری،کابل‌گذاری شبکه‌های ملی و داخلی و آموزش همکاران است.

ابدی افزود: این اقدامات به مرور در فازهای اجرایی مختلف در سطح استان در حال انجام است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی تعامل این سازمان با مردم را در داخل و خارج سازمان آسان می‌کند و وصول مالیات منظم‌تر، راحت‌تر، در قالب اعداد صحیح و اطلاعات درست انجام می‌شود و کارمندان این سازمان نیز براساس اصول استاندارد شده‌ای که در طرح جامع منظور شده مالیات را به حیطه وصول در‌می‌آورند.

ابدی با اشاره به برنامه اداره کل مالیاتی استان خراسان رضوی مبنی بر افزایش سرانه فضای اداری هر نفر در سال ۹۴،گفت: در جهت تسهیل دسترسی مردم به اداره‌های مالیاتی با توجه به گستردگی شهر مشهد و نیز دسترسی بهتر سازمان مالیات به مردم حداقل ۳ ساختمان به مجموعه اداره مالیاتی افزوده می‌شود.

وی تامین درآمدهای مالیاتی برای دولت را بحث اصلی اداره کل مالیاتی اعلام کرد و افزود: فعالیت‌هایی در این زمینه صورت گرفته و مشخصا تامین درآمدهای تعیین شده برای اداره کل مالیاتی با توجه به بودجه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن بیشتر خواهد بود اما به معنی افزایش مالیات نسبت به سال قبل نخواهد بود.

افزایش پایه‌های مالیاتی

ابدی با بیان اینکه برای تامین درآمدهای مالیاتی تعیین شده برای امسال سازمان مالیات استان مکلف به افزایش پایه‌های مالیاتی است، تصریح کرد: باید منابع مالی ناشناخته در سطح شهر و استان را شناسایی کرد و نسبت به وصول درآمدهای دولت از بابت مالیات از منابع یاد شده اقدام شود تا درآمدهای تعیین شده در بودجه سال ۹۴ تامین شود.

مدیرکل امور مالیات استان خراسان رضوی با اشاره به تصویب بودجه پیشنهادی سال ۹۴ در مجلس شورای اسلامی،گفت: درآمدهای مالیاتی استان‌ها تا به امروز مشخص نشده و دفترچه مربوط به آن در حال تدوین است.

ابدی در ارتباط با تحقق درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده در سال گذشته، اظهار داشت: ۹۸ درصد مطالبات مربوط به درآمدهای مالیاتی استان در سال گذشته تحقق یافت.

وی با بیان اینکه خدمات متنوع الکترونیکی به مردم و مودیان مالیاتی استان ارائه می‌شود، تصریح کرد: از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به صدور گواهی نقل و انتقال وسایل نقلیه، صدور گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم،گواهی اعطای تسهیلات، عملکرد پیش ثبت نام، ثبت نام و تسلیم اظهار نامه، صدور فیش پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده، تسلیم فهرست دریافت کنندگان حقوق، اظهارنامه مستقلات و پیش ثبت نام و صدور شماره اقتصادی اشاره کرد.

رهگیری فعالیت‌های اقتصادی

ابدی گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی تمام حرکات اقتصادی از قبیل خرید و فروش و واردات و صادرات به‌صورت کاملا مشخص رهگیری می‌شود و با این اقدام جلوی بسیاری از فرارهای اقتصادی گرفته می‌شود.

وی با اشاره به عدم ساختار درست ردیابی فعالیت‌های اشخاص و فرارهای مالیاتی صورت گرفته در این رابطه،گفت: وقتی اشخاص در سیستمی فعالیت کنند که قابلیت شناسایی درآمدهای آنها برای دولت به آسانی صورت گیرد، حرکت افراد بر اساس پارامترهای صحیح از یک شغل به شغل دیگر و یا از مکانی به مکان دیگر کاملا قابل رصد می‌شود و جابجایی‌های آنها هیچ تاثیری بر روند اخذ مالیات ندارد که این امر نیازمند سخت‌افزار، قانون و مرتبط بودن سازمان‌ها است.

مدیرکل امور مالیات استان خراسان رضوی با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات تکالیفی برای سازمان‌ها، نهادها و بانک‌ها پیش‌بینی شده اظهار داشت: این نهادها طبق قانون مکلف به در اختیار گذاشتن اطلاعات لازم برای اداره کل مالیات هستند که بعنوان مثال از سیستم بانکی می‌توان یاد کرد که طبق قانون باید گردش مالی افراد را با استعلام اداره مالیات در اختیار این نهاد قرار دهد.

ابدی گفت:گمرک و شهرداری دیگر نهادهایی هستند که می‌توانند با ارائه اطلاعات خود به سازمان مالیات در جهت تحقق اهداف طرح جامع مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی کمک کنند.

فراخوان ششم طرح مالیات بر ارزش افزوده

وی با اشاره به فراخوان ششم طرح مالیات بر ارزش افزوده که از ابتدای سال ابلاغ شده است، تصریح کرد: مشاغل چلوکبابی، سالن‌های غذاخوری، سفره خانه‌های سنتی و اغذیه فروشی‌های زنجیره‌ای مشمول این فراخوان می‌شوند که از ابتدای سال جاری باید در سیستم مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام  و بعد از ثبت نام مکلف به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند.

ابدی نخستین زمان تسلیم اظهارنامه فراخوان دور ششم را بعد از ۳ ماهه اول سال و تا ۱۵ تیر ماه اعلام کرد و اظهار داشت: زمان تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال گذشته و از طریق جراید کثیرالانتشار و رسانه‌های عمومی ابلاغ شده و از طریق اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی این مشاغل اطلاع رسانی شده‌اند.

مدیرکل امور مالیات استان خراسان رضوی با بیان اینکه طی جلسات تشکیل شده با روسای اتحادیه‌ها واعضای هیئت رئیسه قانون مالیات برارزش افزوده توضیح داده شده است، افزود: کلاس‌های آموزشی برای مشاغل مشمول فراخوان ششم برگزار شده است.

ابدی گفت: علاوه بر بحث مربوط به فراخوان مرحله ششم، ۳ مرحله در رابطه با صندوق‌های فروش نیز مطرح است و طبق ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنجم بعضی از مشاغل مکلف به استفاده و نگهداری از صندوق مکانیزه فروش شده‌اند که در ۳ مرحله ۱۰ صنفی سازمان امور مالیاتی و سازمان صنعت و معدن اولویت‌ها را مشخص کردند.

وی آغاز مرحله اول استفاده از صندوق‌های فروش را سال ۹۲ اعلام کرد و در ادامه افزود: مرحله دوم از ابتدای سال ۹۳ شروع و مرحله آخر نیز از ابتدای سال جاری آغاز شده است.

مدیرکل امور مالیات استان خراسان رضوی با بیان اینکه در ارتباط با فرهنگ سازی مالیاتی و اطلاع رسانی،اداره روابط عمومی مالیات استان فعالیت های خوبی را از سال ۹۱ شروع کرده است، اظهار داشت: این فعالیت‌ها گستره‌های متفاوتی از قبیل ارسال پیامک برای مودیان مالیاتی در زمینه تسلیم اظهارنامه، تسلیم گزارش‌های فروش، پخش تیزرهای تلویزیونی و مصاحبه‌های مدیرکل امور مالیاتی استان با خبرگزاری‌های مختلف،اطلاع رسانی از طریق پورتال اداره مالیات خراسان رضوی،توزیع بروشور،جزوات آموزشی و کتابچه را شامل بوده است.

ابدی ضمن اشاره به برگزاری جلسات با دستگاه‌های اجرایی مختلف از جمله شهرداری مشهد مقدس،گفت: سطح همکاری‌های سازمان مالیاتی استان با شهرداری بسیار خوب است و تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مصداق همکاری صمیمانه شهرداری و سازمان مالیاتی استان است. تلاش اداره کل مالیات خراسان رضوی اطلاع رسانی به موقع و صحیح به مودیان،گسترش فرهنگ مالیاتی و برپایی این فرهنگ در جامعه است.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme