خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های غیر مستقیم / به نام مالیات به کام صاحبان کار! / گواهی ثبت‌نام، مجوز اخذ مالیات از مصرف‌کنندگان

به نام مالیات به کام صاحبان کار! / گواهی ثبت‌نام، مجوز اخذ مالیات از مصرف‌کنندگان

VAT

مسئولین سازمان امور مالیاتی اظهار کرده‌اند: گواهی ثبت نام، مجوز اخذ مالیات از مصرف‌کنندگان و بهترین معیار شناسایی مودیان مالیات بر ارزش افزوده برای مردم است و اصناف و بنگاه‌های اقتصادی مکلف هستند در صورت درخواست مصرف‌کنندگان این گواهی را ارائه کنند.

آکسومی ،چند صباحی قبل خبر دریافت وجه‌هایی به عنوان حق سرویس و مالیات بر ارزش افزوده از سوی اغذیه فروش‌ها از گوشه گوشه شهر به گوش رسید و گاهی هم تبدیل به فریادهای بی‌پاسخ شده بود.

با خبر شدیم که گاهی مالیات بر ارزش افزوده برای برخی از فعالان صنف اغذیه فروشی تبدیل به کانالی پول‌زا شده بود که با وجود نظارت نامناسب این کانال روز به روز پررونق‌تر می‌شد.

با توجه به اینکه نحوه‌ ارائه غذاها و تهیه مواد اولیه در واحدهای غذایی متفاوت است و کیفیت‌هایی مختلف عرضه می‌شود، نحوه‌ قیمت‌گذاری و دریافت حق سرویس و مالیات بر ارزش افزوده هم ارقام متفاوتی را شامل شده است.

معنای این سخن آن است که مدت زمانی طولانی بود که مردم در اغذیه فروشی‌ها و فست فودی‌های پرشمار سطح شهر مبلغی را می‌پرداختند که به اسم مالیات ولی به کام جیب صاحبان کار سرازیر می‌شد و بر خلاف تصورات قبلی هیچ دخل و صرفی با سازمان امور مالیاتی نداشته و نوعی دزدی محسوب می‌شود.

در همین راستا، “علی عسگری” رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص تاکید بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی اظهار کرده بود: اغذیه فروش‌ها و فست فودی‌ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند و هنوز از این گروه از مشاغل ثبت نام به عمل نیامده است و فعالان این بخش که مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کنند از مردم سوءاستفاده کرده و این اقدام نوعی جیب‌بری است.

با رصد در اطلاعیه‌های اخیر سازمان امور مالیاتی کشور متوجه می‌شویم که از ابتدای سال ۹۴ طبق فراخوان مرحله ششم؛ چلوکبابی‌ها، سالن‌های غذاخوری، سفره‌خانه‌های سنتی و اغذیه فروشی‌های زنجیره‌ای نیز مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند.

همچنین معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص گفته است: در نظام مالیات بر ارزش افزوده همه فعالان اقتصادی خود به خود مودی مالیاتی و مشمول این قانون محسوب نمی‌شوند؛ به همین خاطر طبق ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده، به سازمان امور مالیاتی این اختیار داده شده که به ترتیبی که تعیین و اعلام می‌نماید، مودیان را مشخص کند.

آنچه که باید به آن توجه کرد نحوه‌ دریافت اطلاعات مردم از این اقدام است به طوری که اعتراض برخی از مردم مبنی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در صورت حساب‌ها لزوم ارائه گواهی نامه‌ دریافت مالیات بر ارزش افزوده را پر رنگ‌تر از قبل نشان می‌دهد.

مسئولین سازمان امور مالیاتی نیز در این خصوص اظهار کرده‌اند: پس از اعلام فراخوان و ثبت نام مودیان در نظام مالیات بر ارزش افزوده برای آنان گواهی ثبت نام صادر و به مودی تسلیم می‌شود. بنابراین گواهی ثبت نام، مجوز اخذ مالیات از مصرف‌کنندگان و بهترین معیار شناسایی مودیان مالیات بر ارزش افزوده برای مردم است و اصناف و بنگاه‌های اقتصادی مکلف هستند در صورت درخواست مصرف‌کنندگان این گواهی را ارائه کنند.

بدیهی به نظر می‌رسد با این اقدام به راحتی می‌توان دریافت که کدام یک از واحدها مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند و به طرق قانونی اقدام به دریافت چنین وجهی می‌کنند. روشن است که یکی از اهداف اصلی سازمان امور مالیاتی کشور جلب اعتماد مردم نسبت به مالیات بر ارزش افزوده است و با نظارت و کنترل دقیق می‌تواند راه جلب اعتماد مردم را سهل‎تر کرد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme