خانه / مالیات و فرهنگ / تلاش سازمان امور مالیاتی برای تقویت بسترهای فرهنگی

تلاش سازمان امور مالیاتی برای تقویت بسترهای فرهنگی

22556

تجربه نشان داده است که اگر بتوان مردم را نسبت به ضرورت و آثار سازنده مالیات بر جامعه آگاه کرد، برای جلوگیری از جرایم و تخلفات مالیاتی نیازی به تشدید تدابیر الزام‏ آور قانونی نخواهد بود.

آکسومی ، مالیات اگرچه در بدو امر موضوعی کاملاً پولی و اقتصادی به نظر می‏رسد، اما زیربنای آن یکسره فرهنگی است.

مادامی که اعضای یک جامعه مالیات‏ دهی را به عنوان سازوکای اثربخش برای تامین بودجه‏ ها و هزینه‏ های عمومی خود به رسمیت نشناسند، نمی‏توان اتنظار داشت منابع درآمدی دولت برای تامین هزینه ‏های عمومی به آسانی به دست آید.

دولت‏ها در سراسر دنیا برای وصول مالیات‏ها و ایجاد منابع لازم برای تامین خدمات عمومی از راهکارهای الزام‏ آور و اهرم‏های قانونی زیادی بهره می‏گیرند.

استفاده از این راهکارها و اهرم‏ها اگرچه گریزناپذیر و لازم است، کافی نیست. تجربه نشان داده است که اگر بتوان مردم را نسبت به ضرورت و آثار سازنده مالیات بر جامعه آگاه کرد، برای جلوگیری از جرایم و تخلفات مالیاتی نیازی به تشدید تدابیر الزام‏ آور قانونی نخواهد بود.

این مهم زمانی رخ می‏ نماید که مردم مطمئن شوند که پرداخت مالیات مترادف توسعه اقتصادی، توسعه خدمات درمانی، خدمات آموزشی، افزایش رفاه جامعه و افزایش امنیت خواهد بود و در مقابل، فرار از مالیات به معنای دور شدن از این چشم ‏اندازها است.

مجموعه این عوامل باعث شده است دولت‏ها در سراسر جهان علاوه بر توسل به راهکارهای الزام‏ آور قانونی، از بسترها و زمینه‏ های فرهنگی مالیات‏ دهی غافل نشوند و بکوشند با تقویت این بسترها از نیاز به استفاده از تدابیر الزام‏ آور بکاهند.

یکی از روش‏هایی که از طریق آن می‏ توان در این زمینه اقدام کرد، این است که افراد جامعه را نسبت به آثار پرداخت مالیات بر جامعه آگاه کرد. اطلاع‏ رسانی‏ درباره نحوه مصرف درآمدهای مالیاتی باعث می‏شود مالیات‏دهندگان نسبت به تاثیر عینی پولی که به عنوان مالیات پرداخت کرده‏ اند، آگاه شوند.

تقویت بسترهای فرهنگی پرداخت مالیات اقدامات دیگری را نیز می‏طلبد که فراتر از اطلاع‏ رسانی‏ صِرف درباره آثار مالیات‏ دهی است. این مهم، همکاری همه نهادهای جامعه اعم از خانواده، رسانه‏ ها و نظام آموزشی را می‏طلبد. در این زمینه بویژه نباید از تاثیر آموزش بر کودکان و دانش‏ آموزان غافل شد.

تردیدی نیست که آموزش همه مهارت‏های لازم برای شهروندی و زندگی جمعی زمانی اثربخش خواهد بود که از مراحل اولیه آن در دوران کودکی شکل گرفته باشد. شروع آموزش از این سنین باعث می‏شود رفتارهایی مثل مسئولیت‏ پذیر و الزام به قانون برای همه اعضای جامعه نهادینه شود. از این روست که سازمان امور مالیاتی در کنار انجام فعالیت‏های ذاتی و قانونی خود پیوسته در جهت آگاه‏سازی افکار عمومی جامعه و تقویت بنیه‏ های فرهنگی پرداخت مالیات می‏ کوشد.

مسئولان این سازمان با اقداماتی از قبیل همکاری و تعامل مداوم با اصحاب رسانه، برگزای نشست‏ های خبری، انتشار اخبار مالیاتی، شرکت در مصاحبه‏ ها و میزگردهای تخصصی تلویزیونی و رادیویی می‏کوشند وضعیت درآمدهای مالیاتی را به صورت شفاف و مستمر به اطلاع افکار عمومی برسانند و آنها را از میزان تحقق اهداف درآمدی دولت در این حوزه آگاه کنند.

سازمان امور مالیاتی علاوه بر این اقدامات کوشیده است برد فعالیت‏های فرهنگ‏سازی در حوزه مالیات را تا مدارس و حتی درون خانواده‏ ها نیز گسترش دهد.

برگزاری نمایش «میم مثل مالیات» در مدارس ابتدایی از جمله تلاش‏ هایی است که برای افزایش آشنایی کودکان و دانش‏ آموزان با موضوع مالیات انجام گرفته است.

برگزاری جشنواره ملی فرهنگ مالیات نیز از جمله اقدامات سراسری این سازمان است که در آن همه اقشار از کودکان گرفته تا بزرگسالان و متخصصان رشته‏ های هنری را به تولید محتوا و اثر در حوزه مالیات تشویق کرده است تا به این طریق از همه ظرفیت‏های نهفته در بخش‏های مختلف جامعه برای پیشبرد فرهنگ‏سازی مالیاتی بهره گیرد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme