خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های مستقیم / سرنوشت مبهم مالیات خانه های خالی

سرنوشت مبهم مالیات خانه های خالی

vakili

حسین وکیلی : هیچ قانونی برای واحدهای خالی نداریم بعد از اینکه ابلاغ شود می توانیم مالیات بر خانه های خالی را بگیریم.

آکسومی ،وکیلی معاون سازمان امور مالیاتی درباره آخرین وضع مالیات خانه های خالی گفت: بحث مالیات بر خانه های خالی در قوانین فعلی ما وجود ندارد، آنچه که پیش بینی شده است در اصلاحیه قانون مالیات که ازجانب مجلس تصویب شده است و در شورای نگهبان مطرح است ، ما برای اجرای این منتظر هستیم که در نهایت شورای نگهبان اصلاحیه قانون مالیات ها راتایید بکند تابتواند به اجرا برسد.

وی افزود: تا قبل از آن ما هیچ قانونی برای واحدهای خالی نداریم بعد از اینکه ابلاغ شود می توانیم مالیات بر خانه های خالی را بگیریم.

آنجا هم پیش بینی ای که شده این است که در شهرهای بیش از صد هزار نفر جمعیت اگر خانه ای خالی باشد از سال دوم مشمول مالیات می شود، و مالیاتشان هم در سال دوم معادل یک دوم مالیات اجاره، در سال سوم برابر مالیات اجاره و سال چهارم و بعد از آن یک ونیم برابر مالیات اجاره است.

وکیلی در باره زمان تصویب این قانون در مجلس افزود: دو هفته پیش مجلس آن را به شورای نگهبان ارسال کرد.

وی درباره پیش بینی تعداد خانه های خالی گفت: هم اکنون آماری نداریم، در قانون هم پیش بینی شده است به استناد سامانه املاک مالیات تعیین می شود، این سامانه هم باید اطلاعات در درونش باشد که بتوانیم بر مبنای آن اقدام کنیم .

وکیلی در باره زمان مورد نیاز برای تکمیل شدن اطلاعات سامانه گفت: با توجه به الزام قانون که بعضی دستگاهها رامکلف کرده است اطلاعات مربوط را بدهند خیلی زمان نخواهد برد.

وی در پاسخ به سوالی در باره اینکه در یک خانواده پنج نفره که هر یک از اعضاء خانه ای به نامش شده آیا مالیات بر آنها تعلق می گیرد ؟ گفت: وقتی بانکهای اطلاعاتی متفاوت دور هم جمع شود برفرض ما اگر بدانیم یک مالکی سه سالش است در فرآیندهای اجرایی کار مطمئناً این مشخص می شود اما لازمه اش این است که اطلاعات بانک های متفاوت کشور را در اختیار داشته باشیم ،‌ارتباطاتی لازم دارد خارج از قوه مجریه اما در اصلاح قانون مالیات ها مسیرها، اختیارات و الزاماتش پیش بینی شده و از آن طرف که اطلاعاتش برای ما بیاید قطعا دانه به دانه آنها قابل شناسایی خواهند بود.

اطلاعات املاک واسناد بیشتر در اختیار قوه قضائیه هست و در حال حاضر ارتباطی وجود ندارد که ما آمار املاک واسناد را داشته باشیم منتهی به موجب اصلاح قانون مالیات ها این شرایط ان شاء الله فراهم خواهد شد.

وی در باره سوالی مبنی بر اینکه با اینکه آژانس های املاک کد معاملاتی می گیرند چرا اطلاعاتشان مورد استناد نمی باشد؟ افزود: به هر حال املاک چیزی نیست که همه معاملات الزام قانونی داشته باشند که حتماً بروند در املاک قولنامه ای نوشته شود آنچه که الزام است دفاتر اسناد رسمی و صدور سند است که آنجا دیگر قطعا اطلاعات کامل وجود دارد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme