خانه / قانون / مالیات های مستقیم / اوراق بهادار و صکوک از مالیات معاف شدند

اوراق بهادار و صکوک از مالیات معاف شدند

n00306435-t

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ای از لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر اوراق بهادار و صکوک را از مالیات معاف کردند.

به گزارش آکسومی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی مواد لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت.

نمایندگان پس از بحث و بررسی طولانی در خصوص ماده ای که تکلیف حساب ذخیره ارزی را مشخص می کرد نتوانستند در مورد این ماده به نتیجه رسیده و آن را جهت اصلاح به کمیسیون برنامه و بودجه بازگرداندند.

بر اساس این ماده صددرصد (۱۰۰%) منابعی که از محل حساب ذخیره ارزی به عاملیت بانکهای دولتی صرف اعطای تسهیلات به بخشهای خصوصی و تعاونی شده است و طی سالهای آتی وصول می‏شود، پس از کسر تعهدات قبلی به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز و جهت افزایش سرمایه دولت در بانکهای دولتی با اولویت همان بانکهای عامل منظور می‏شود.

برای این منظور به بانکهای عامل حساب ذخیره ارزی اجازه داده می‌شود تا یکصد هزار میلیارد (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال به اتکای مطالبات جاری (حصه تسهیلات اعطائی سررسیدنشده) از اشخاص بابت اعطای تسهیلات از محل حساب ذخیره ارزی، اوراق بهادار مبتنی بر دارایی منتشر نمایند و منابع حاصل را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

صددرصد (۱۰۰%) وجوه مذکور با تصویب هیأت وزیران صرف افزایش سرمایه بانکهای دولتی می‌شود. ضوابط ناظر بر انتشار اوراق بهادار مذکور و تسویه حساب بانکهای عامل با خزانه‌داری کل کشور به موجب آیین‌نامه‌ اجرائی است که به‌پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

در ادامه نمایندگان با تصویب ماده از این طرح مقرر کردند کلیه معافیت‌های مقرر در مواد(۷)، (۱۱) و (۱۲) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی مصوب ۲۵/۹/۱۳۸۸ درخصوص اوراق صکوک و تمامی اوراق بهاداری که در چهارچوب قوانین و براساس ضوابط و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌‌گردد، حاکم است.

بر اساس مواد ۷، ۱۱ و ۱۲ قانون توسعه ابزار ها و نهاد های مالی جدید اوراق بهادار از پرداخت مالیات معاف هستند.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme