خانه / اخبار مالیاتی / فرهنگ مالیاتی / دینی ترکمانی تبیین کرد:خوداظهاری صادقانه مالیاتی؛ توزیع عادلانه ثروت

دینی ترکمانی تبیین کرد:خوداظهاری صادقانه مالیاتی؛ توزیع عادلانه ثروت

Money-Tree_032511-572x368

یک پژوهشگر اقتصادی مطرح کرد: برای داشتن نظام مالیاتی پیشرفته تصاعدی، خوداظهاری صادقانه مالیاتی افراد ضروری است و این امر با خود توزیع عادلانه ثروت در جامعه را به همراه خواهد داشت.

آکسومی ، به گزارش رسانه مالیاتی ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، علی دینی ترکمانی، پژوهشگر اقتصادی، درخصوص ایجاد یک پایگاه اطلاعات آماری دقیق از درآمدهای افراد برای داشتن نظام مالیاتی پیشرفته، گفت: باید به این سمت و سو برویم که یک پایگاه اطلاعات آماری دقیقی از درآمدهای افراد شکل دهیم که در آن درآمد افراد، بنگاه‌ها، خانوارها و شرکت‌ها تا جایی که ممکن است به درستی محاسبه شود و بعد بر مبنای آن نظام مالیاتی نیز می‌تواند درست شکل گیرد. بنابراین با داشتن پایگاه اطلاعاتی و آماری قوی و منسجم، مشخص می شود هر فردی به صورت حقوقی و حقیقی دارای چه درآمدهایی است و متناسب با آن مالیات نیز بر درآمدهایشان اعمال شود.

علی دینی ترکمانی گفت: نظام مالیاتی پیشرفته تصاعدی، نقش بسیار مهمی در عادلانه‌تر کردن توزیع درآمد و ثروت دارد. اگر ما کشورهای حوزه اسکاندیناوی را در نظر بگیریم، مشاهده می‌شود که در آنجا توزیع درآمد به نسبت سایر کشورهای دیگر بسیار عادلانه‌تر است و شاخص ضریب جینی، رقمی حول و حوش ۲۵ درصد است که در مقایسه با کشور ما که ۴۲درصد است، توزیع درآمد بهتری را نشان می‌دهد. وی ادامه داد: طبیعی است هنگامی که توزیع درآمدها عادلانه‌تر باشد، فقر مطلق کاهش پیدا می‌کند و به نوعی می‌توان گفت که همه افراد جامعه می‌توانند به حداقل نیازهای اساسی دسترسی پیدا کنند. این مسأله به افزایش همبستگی اجتماعی در این کشورها نیز کمک کرده و باعث شده که تضادهای طبقاتی تا جایی که امکان دارد، کاهش پیدا کند.

همچنین مجموع این عوامل باعث می‌شود که بهره‌وری نیروی کار در این شرایط افزایش پیدا کند. این پژوهشگر اقتصادی گفت: در کشورهای اسکاندیناوی گاهی ۸۰ تا ۸۵درصد درآمدها به مالیات تبدیل می‌شوند. یعنی هرچقدر که درآمدها بالا می‌رود، نرخ مالیات تصاعدی شده و باعث می‌شود به درآمدهای بالا تا ۸۵درصد مالیات تعلق ‌گیرد. دینی ترکمانی، درخصوص مبارزه با فرار مالیاتی، گفت: باید عزم جدی در مبارزه با فرارهای مالیاتی، در اشکال مختلف آن وجود داشته باشد.

به عنوان نمونه در کشورهای پیشرفته یک روش برای محاسبه تولید ناخالص ملی روش درآمدی است، به این معنی که اطلاعات دقیقی از میزان درآمد افراد و شرکت‌ها وجود دارد و از این محل تولید ناخالص ملی برآورد خواهد شد. منتها از آنجایی که ما اطلاعات دقیقی از درآمدهای افراد در ایران نداریم، با این روش موجود، اساسا تولید ناخالص ملی را چه بانک مرکزی و چه مرکز آمار ایران نمی‌توانند برآورد کنند.

بنابراین باید به این سمت و سو برویم که یک پایگاه اطلاعات آماری دقیقی از درآمدهای افراد شکل دهیم که در آن درآمد افراد، بنگاه‌ها، خانوارها و شرکت‌ها تا جایی که ممکن است به درستی محاسبه شود و بعد بر مبنای آن نظام مالیاتی نیز می‌تواند درست شکل گیرد.

وی گفت: در حال حاضر متاسفانه در تنها جایی که فرار مالیاتی وجود ندارد، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است که در دستگاه‌های دولتی یا بخش خصوصی که تحت پوشش‌های بیمه‌ای قرار دارند، مشغول فعالیت هستند و به طور ساده‌تر می‌توان گفت که تنها مالیاتی که در آن فرار وجود ندارد، مالیات بر دستمزدی است که تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد. در سایر مشاغل فرار مالیاتی وجود دارد. حال پرداخت‌های مالیاتی اندک را در نظر بگیرید تا پرونده‌های دانه درشت که فرارهای مالیاتی‌شان بسیار وسیع است.

در خاتمه دینی ترکمانی ابراز امیدواری کرد: با جلوگیری از فرار مالیاتی و ارتقای نظام مالیاتی، درآمدهای مالیاتی دولت افزایش پیدا کرده و از طریق درآمدهای مالیاتی بهداشت، درمان و آموزش در مناطق مختلف کشور توسعه می یابد و شاهد ایرانی توسعه یافته خواهیم بود و همچنین می‌توان از منابع حاصل شده از این طریق به بالابردن سطح حداقل دستمزدها کمک کرد، بنابراین با این مکانیزم‌ها می‌توان سیاست‌های بازتوزیع درآمدی را به صورت صحیح به اجرا درآورد، یعنی درآمدهای مالیاتی به نرخ‌های تصاعدی پیشرفته کمک می‌کند که درآمدهای جامعه از دهک‌های بالایی جامعه به سمت دهک‌ها، طبقات پایینی و گروه‌های درآمدی پایین جامعه سرریز شده و در نهایت این عامل به کاهش فاصله طبقاتی در کشور کمک خواهد کرد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme