خانه / اسلایدر / وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس/توضیحات دکتر علی عسگری در گفتگوی ویژه خبری

وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس/توضیحات دکتر علی عسگری در گفتگوی ویژه خبری

images

آکسومی ،در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سئوال مهرداد بذرپاش نماینده تهران از دکتر طیب‌نیا وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس قرار گرفت.

این سئوال در خصوص افزایش مالیات اصناف و تعلل دولت در باز کردن ال‌سی بود.

در ادامه طرح سئوال، نماینده تهران مسائلی را در خصوص افزایش نقدینگی، عدم پرداخت وام ازدواج و افزایش معوقات بانکی مطرح کرد.

طرح سئوالاتی خارج از سئوالی که در صحن علنی مجلس به صورت مکتوب منتشر شده بود، موجب اعتراض وزیر اقتصاد شد وایشان به جایگاه هیات‌رئیسه رفته و به آقای ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس که در غیاب آقای لاریجانی ریاست جلسه را برعهده داشت، اعتراض کرد.

ایشان بدون اینکه پشت بلندگو قرار بگیرد در جمع نمایندگان با صدای بلند خطاب به بذرپاش گفت: من در خصوص مالیات‌ها قانون مصوب مجلس را اجرا می‌کنم که عده‌ای از اجرای این قانون ناراضی وعده‌ای راضی هستند.

محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به بذرپاش گفت: براساس آیین نامه، با کارت زرد استیضاح در دستور کار مجلس قرار نمی گیرد.آقای طیب نیا معتقد است که سیاست وزارت اقتصاد و دارایی بر این است که از تمام ظرفیت کشور برای قطع وابستگی بودجه به درآمدهای حاصل از فروش نفت استفاده شود؛ این اراده و سیاست وزارت اقتصاد و دارایی است که در این جهت بزرگ‌ترین منبع درآمدزایی برای ایران بحث دریافت مالیات است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر اقتصاد و دارایی معتقد است که در چارچوب قانون، وصول درآمدهای مالیاتی داشته باشیم یعنی از کسانی که درآمد آنها احراز شده است، مالیات دریافت کنیم. آقای بذرپاش نیز همین نظر را دارند که قانون دریافت مالیات عملیاتی شود اما موضوع اینجاست که مراعات مردم صورت گیرد و اگر کسی درآمدی نداشت محکوم به پرداخت مالیات نشود و کسانی مالیات را پرداخت کنند که برای سیستم مالیاتی کشور هویت و درآمد آنها احراز شده باشد و در نتیجه سهم مالیاتی آنها مشخص شده باشد. اگر آقای بذرپاش قانع شده باشند موضوع را به رأی نمی گذاریم.

دکتر طیب نیا همچنین گفته بود:روال معمول این است که ابتدا پرسش در صحن مجلس مطرح شود و بعد پاسخ وزیر، اما این رویه در مجلس به صورت معکوس انجام می‌شود و زمانی که بنده با سایر وزرا برای پاسخگویی در مجلس حاضر می‌شویم، به طور دقیق به محتوای سوال واقف نیستیم، چه بسا بین طرح سوال در کمیسیون تا در صحن مجلس ماه‌ها فاصله باشد، شرایط تغییر کرده و سوال سوال‌کنندگان دچار تغییرات فراوان می‌شود.
وی اضافه کرد: قائل شدن زمان مساوی برای سوال و پاسخ منصفانه نیست، یک سوال را می‌توان در دو جمله مطرح کرد اما پاسخگویی به سوال مستلزم ده‌ها و صدها جمله است.

روح‌الله حسینیان و احمد توکلی دو عضو فراکسیون اصولگرایان در جریان رای‌گیری، حمایت خود از وزیر اقتصاد و عملکرد وزارتخانه را اعلام کردند.

با این حال در پایان  کارت زرد سوم دکتر طیب‌نیا صادر شد. مهرداد بذرپاش نماینده تهران قبل از رای‌گیری اعلام کرده بود در صورتی که کارت زرد سوم صادر شود، استیضاح وزیر به جریان می‌افتد، اما ابوترابی اعلام کرد که طبق آیین‌نامه این‌گونه نیست.

امشب همچنین در برنامه گفتگوی ویژه خبری دو نماینده موافق و مخالف به طرح دیدگاه های خود پرداختند . دکتر علی عسگری رئیس سازمان امور مالیاتی در گفتگوی تلفنی در این بخش خبری توضیحاتی در خصوص سوال نمایندگان درباره مالیات اصناف ارائه دادند و با بیان آمار و ارقام موجود اذعان داشتند که مالیات تشخیص شده برای اصناف بر اساس قانون و براساس اطلاعات موجود بوده است . رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشی از سخنان خود گفتند در صورتی که درآمد شغلی برای ما اثبات شده و اطلاعات آن موجود است مگر ما می توانیم آن را نادیده بگیریم و مالیات آن را نگیریم ؟

حال سوالی که به ذهن می رسد این است که با توجه به مراحل اجرای طرح جامع مالیاتی که به گفته وزیر اقتصاد یکی از ۸ طرح تحول اقتصاد ایران است و در حالی که تلاش بزرگی در دولت برای اشاعه فرهنگ صحیح مالیاتی و در نتیجه کاهش وابستگی به درآمد های نفتی آغاز شده است طرح چنین سوالاتی روند واقعی ساختن مالیات اقشار مختلف را با مشکل مواجه نمی کند ؟

آیا در حالی که دریافت مالیات از اصناف با توجه به قانون مصوب مجلس و با توجه به اطلاعات موجود صورت می گیرد و اگر هم احیانا در پرونده ای مالیاتی بیشتر از واقع گذاشته شود ، مودی می تواند در مراحل مختلف اعتراض کرده و با ارائه مدارک و مستندات از حق خود دفاع کند ، بهتر نیست طرح چنین سوالاتی با مستندات کامل و با توجه به نسبت مالیات مشاغل به کل مالیات و آمار و ارقام موجود دیگر در بخش های مختلف اقتصادی و نه تنها بر اساس گفته های شفاهی صورت گیرد ؟

چیزی که مسلم است این است که در مورد پرداخت مالیات از اقشار مختلف بایستی عدالت وجود داشته باشد و این عدالت تنها زمانی محقق خواهد شد که همانطور که در طرح جامع مالیاتی پیش بینی شده است ، اطلاعات دقیق و شفافی از سایر ارگان ها و بخش ها در دسترس سازمان امور مالیاتی قرار گیرد و مالیات بر مبنای اطلاعات موجود تشخیص شود . آیا قشرهای مختلف مردم خواهند پذیرفت در حالی که اطلاعات درآمدی مربوط به یک فعالیت اقتصادی ، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی موجود و مستند است مالیات آن اخذ نشود ؟

Sahar.Sh

اختصاصی انجمن آکسومی

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme