خانه / اسلایدر / نادیده گرفتن واقعیات در سوال از وزیر اقتصاد

نادیده گرفتن واقعیات در سوال از وزیر اقتصاد

IMG15110080

وزارت اقتصاد مستحق تقدیر است یا سوال و استیضاح؟ /نماینده مجلس:مشکل بیشتر به شکل و نوع روابط بر می گردد!

آکسومی ،  خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان نوشت ، یکی از بزرگترین چالش های اقتصاد ایران تکیه بی حد و حصر به درآمدهای نفتی است به گونه ای که دولت آمریکا برای ایجاد فشار بیشتر و بستن راه های تنفس اقتصاد ایران نفت را به مزاق تحریم کشاند و از طرف دیگر عربستان سعودی نیز با اتخاذ تدابیر خصمانه کاهش قیمت نفت را در دستور کار قرار داد تا با نشانه رفتن نقطه ضعف ایران قیمت نفت را امروز به مرز ۵۰ دلار برساند و رکوردی را در این حیطه ثبت کند.

این مسئله که وابستگی به درآمدهای نفتی نقطه ضعف اقتصاد ایران نامیده می شود از این جهت است که هنوز درآمد جایگزینی برای آن انتخاب نشده و درآمدهایی همچون مالیات و غیره نیز تاکنون نتوانسته اند منافع حاصله از درآمدهای نفتی را پوشش دهند.

درواقع طبق روال اقتصاد دنیا، مالیات می تواند بهترین جایگزین برای نفت باشد که حتی در این راستا علاوه بر مالیات های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده نیز جهت افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، در دستور کار قرار گرفت که بر اساس قانون هرساله با یک درصد رشد مواجه می شود که امسال نیز حسب مورد به ۹ درصد رسید، اما با این وجود توجه چندانی به پرداخت مالیات مستقیم و غیرمستقیم نمی شود و عملا این اهرم هنوز نمی تواند به عنوان یک منبع اصلی برای کسب درآمد محسوب شود.

آنچه که عدم توجه به مالیات چه از نوع ارزش افزوده و چه از نوع عملکرد را در راس دید قرار می دهد اعتراض اصناف به این مالیات است به گونه ای که این اعتراض نمایندگان مجلس که خود اخذ مالیات را اجباری کرده اند و به خوبی بر لزوم جایگزینی مالیات بجای نفت واقفند را در صف اعتراض کنندگان به دولت جهت دریافت مالیات از اصناف به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد وارد کرده است.

این سخن درحالیست که مالیات بر ارزش افزوده مصوبه مجلس و نحوه محاسبه مالیات بر عملکرد نیز طبق توافق با خود اتاق اصناف بوده است و اینکه حال اصنافی ها به این موضوع اعتراض می کنند و پلاکاردهای “تعطیلی به دلیل مالیات” را بر سر در بنگاه های خود نصب می کنند چندان منطقی به نظر نمی رسد.

همچنین ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که طبق آمار اصناف معمولا در پرداخت مالیات کم کاری کرده و به طور کامل مالیات خود را پرداخت نمی کنند و حال اینکه در این میان به یاد رکود افتاده اند خود جای بسی تعجب دارد.

بر اساس این گزارش؛ همانگونه که گفته شد وابستگی به نفت و عدم داشتن جایگزین برای آن،‌ مربوط به امروز و دیروز نمی شود و مسئله ای ریشه دار در اقتصاد ایران است که همگان نیز بر آن اذعان دارند و سواستفاده نااهلان را نیز از این موضوع به خوبی شاهد هستند، بنابراین با وجود کاهش قیمت نفت و عدم کسب درآمد مناسب از حوزه هایی همچون مالیات دولت چگونه می تواند برای دریافت مالیات خونسرد رفتار کرده و فشاری وارد نکند؟؟

طرح های عمرانی دولت را به گروگان گرفته اند

بر این اساس؛ علاوه بر اینکه نحوه اخذ مالیات دستاویزی برای اعتراض به دولت شده است طرح های عمرانی نیز مزید بر علت شده و تیم اقتصادی دولت را با چالش مواجه کرده است.

موضوعی که باعث شد دولت یازدهم خود را گروگان طرح های گذشته بنامد و اعلام کند “کوپن کلنگ‌زنی‌ها تمام شده و دولت در حال تلاش برای تمام کردن آنها است.”

گفتنی است؛ زمانی که میدانیم بیشتر درآمد دولت از طریق فروش نفت حاصل می شود و از طرف دیگر طرح های عمرانی بی شماری را کلنگ می زنیم باید این مسئله را مد نظر قرار دهیم که اگر روزی قیمت نفت کاهش یافت و ما را در مزیقه گذاشت دیگر سروصدا به پا نکنیم که چرا تاکنون و با گذشت ۵ ماه هنوز بودجه طرح های عمرانی صفر است و وزیر اقتصاد عامل بروز این مشکلات است!!

همچنین از سوی دیگر که دولت در گیرودار پرداخت یارانه نقدی است و باید ماهانه حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان به حساب خانوارها واریز کند خود دلیل تقریبا قانع کننده ای برای کمبود منابع جهت رسیدگی به طرح های عمرانی است.

این درحالیست که نمایندگان مجلس که امروز یکی از منتقدان دولت به دلیل عدم توجه به پرو‍ژه های عمرانی هستند به این موضوع که دولت منابع مالی قابل اعتمادی برای پرداخت یارانه ندارد چه برسد به اینکه طرح های عمرانی را سروسامان دهد، تاکید می کنند.

حال آنکه با استیضاح علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی تمام این مشکلات حل شده و اصناف از اعتراض دست برداشته و رکود از اقتصاد ایران رخت برمیبندد و از طرفی بودجه طرح های عمرانی نیز از حالت صفر خارج می شود بستگی به نظر نمایندگان محترم مجلس دارد.

علی محمد احمدی ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس :امیدواریم وزیر امور اقتصادی و دارایی استیضاح نشود چراکه استیضاح حق وی نیست.

احمدی تاکید کرد با توجه به وضعیت موجود اقتصاد استیضاح وزیر اقتصاد به صلاح نیست.

ابوذر ندیمی ، عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس :من به طیب نیا رای دادم و موافق هم نبودم که ایشان کارت زرد بگیرد و برای این تلاش هم کردم .

نماینده مردم لاهیجان در خانه ملت همچنین در پاسخ به این سئوال که مشکل نمایندگان وطراحان استیضاح در مجلس با طیب نیا چیست؟، خاطرنشان کرد: طیب نیا از نظرسواد دانشگاهی، فرد بسیار باسوادی است. از نظراخلاقی، انسان والایی است و از نظرسلامت و پاکدستی نیز قابل قسم خوردن است.

 وی افزود: مشکلی که وجود دارد این است که طیب نیا از نظر شکلی باید روابط خود را با نمایندگان اصلاح کند. به هر حال نمایندگان مجلس نهم تا خرداد سال آینده و تا زمان تشکیل مجلس دهم، نماینده هستند، بنابراین وزیر باید با این مجلس سلوک کند و معنی سلوک هم الزاما هضم نیست و می تواند تقویت روابط باشد؛ از این رو این مشکل بیشتر به شکل و نوع روابط بر می گردد.

وی همچنین در خصوص اینکه چگونه است که مجلس می خواهد وزیری را استیضاح کند که در جلسه رای اعتماد به با ۲۷۴ رای بیشترین رای را از مجلس گرفته است؟ تصریح کرد: از قدیم گفته اند که اخذ با حفظ تفاوت دارد. ممکن است من الان با شما دوست باشم اما اینکه بتوانید من را برای خودتان نگه دارید داستان دیگری است! نگه داشتن دوست از پیدا کردن آن بسیار سخت تر است.

ندیمی در پاسخ به اینکه آیا خود شما موافق چنین استیضاحی هستید، تاکید کرد: من به طیب نیا رای دادم و موافق هم نبودم که ایشان کارت زرد بگیرد و برای این تلاش هم  کردم  و جزو ۸۰ نفری بودم که قانع شده بودیم و کارت زرد گرفتن وزیر را در شرایط فعلی به صلاح نمی دانستیم.

وی افزود: بسیاری از نمایندگان موافق استیضاح معتقد به استعداد وی برای استیضاح هستند نه استحقاق او. یعنی می شود وزیر را استیضاح کرد ولی نباید این کار را انجام  داد. به نظر می رسد که هم شخصیت وزیر و هم شرایط کشور باعث می شود که ما با مشکل استیضاح طیب نیا روبرو نباشیم.

اقدامات وزارت اقتصاد در جهت اصلاح زیر ساخت ها و بهبود وضعیت اقتصادی ،قابل تقدیر است.

در شرایط اقتصادی فعلی کشور و با توجه به عزم جدی دولت و وزارت اقتصاد در نهادینه کردن فرهنگ مالیاتی و با توجه به عزم جدی در کاهش وابستگی اقتصاد به  درآمد های نفتی به نظر می رسد مطرح شدن مالیات اصناف به عنوان یک سوال ، نه تنها کمکی به بهبود اقتصاد کشور نمی کند بلکه در مسیر تلاش دولت برای نهادینه کردن فرهنگ مالیاتی و همچنین عدالت مالیاتی برای همه چالشی قابل تامل بوجود خواهد آورد.

با مراجعه به آمار و ارقام موجود در سازمان امور مالیاتی مربوط به مالیات اصناف مختلف در طی سال های طولانی و مقایسه آن با درآمد واقعی اصناف به وضوح مشخص می شود که این قشر از اجتماع در طی سالیان اخیر در مقایسه نسبت سهم درآمد خود از درآمد  ملی سهم بسیار کمی در پرداخت مالیات داشته اند ، واضح است که با تلاش سازمان امور مالیاتی در جهت بدست آوردن اطلاعات شفاف تر و واقعی تر ساختن مالیات اصناف در جهت برقراری عدالت مالیاتی ، بخشی از آنها به دلیل اینکه سال ها مالیات بسیار کمتری از مالیات واقعی خود را پرداخت نموده اند ، مقاومت نموده و به طرق مختلف سعی خواهند داشت تا همان مالیات اندک گذشته را بپردازند ، چه بسا عده ای به دلیل عدم شناخت ، به همان مالیات اندک گذشته هم اعتراض داشتند ، همانطور که در شرایط فعلی نیز بخشی از اصناف با توجه به شناخت صحیح و درک وظیفه اجتماعی و قانونی خود در پرداخت مالیات ، نسبت به مالیات خود آگاه و نسبت به پرداخت آن همکاری می کنند.

واضح است در شرایطی که وزارت اقتصاد عزم خود را برای بهبود وضعیت اقتصادی جزم کرده و با تلاشی جهادگونه در راه پیشرفت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران گام بر می دارد و در شرایطی که برای اتخاذ تصمیمات صحیح تر و مقتدرانه تر نیاز به آرامش و همکاری تمامی ارگان ها و نهاد هاست بهتر است نمایندگان محترم سوال کننده نیز به جای ایجاد ابهام ، به دیگر نمایندگان ملت پیوسته و علاوه بر همکاری ، از عملکرد وزارت اقتصاد دفاع و تقدیر به عمل آورند و در نظر داشته باشند پاسخ قاطعانه و منطقی وزیر ، نشان از اطمینان ایشان به دانش بالا ، عملکرد قوی و تلاش شبانه روزی در وزارت اقتصاد می باشد و نبایستی بدلیل سلیقه و دیدگاه شخصی مورد انتقاد قرار گیرد ، چرا که هدف اصلی بایستی مصلحت مردم و اقتصاد کشور باشد.

Sahar.Sh

اختصاصی آکسومی

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme