خانه / مالیات و اقتصاد / توسعه و آبادانی کشور از طریق درآمدهای مالیاتی محقق می شود

توسعه و آبادانی کشور از طریق درآمدهای مالیاتی محقق می شود

image296265

زیر ساخت های یک کشور نقش اثرگذاری در رشد اقتصادی و توسعه آن کشور دارد. یکی از بزرگترین چالش های پیش روی کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه، عدم توانایی در توسعه زیرساخت های اصلی و مهم بویژه از بّعد مالی می باشد. از سوی دیگر نقش و تاثیر مالیات در توسعه اقتصاد کشور و انجام زیر ساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی وهمچنین آثار آن برهمگان واضح و روشن است. اجرای طرح هایی عمرانی همچون: بزرگراهها، خیابانها، جاده‌ها، و پل ها، حمل و نقل عمومی، فرودگاه‌ها و خطوط هوائی، منابع آبی، مدیریت شهری ، تولید جریان برق و مخابرات ، ارتباطات ، مدیریت سلامت جامعه ،توسعه آموزش و پرورش در مناطق کمتر توسعه یافته و گسترش خدمات در مناطق محروم مستلزم تامین منابع مالی عظیمی می باشد .

درآمد های مالیاتی رابطه مستقیمی با بودجه کشور دارد وهر چقدر درآمدهای مالیاتی بیشتر باشد ، نقش سازنده تری در فعالیت های اقتصادی و توسعه و عمران جامعه ایفا خواهد کرد. در کشورهای در حال توسعه، مالیات کارآمدترین وسیله جهت انتقال منابع به بخش دولتی و هدایت آن به سمت طرح های تولیدی است. بدین معنی که دولت می تواند با اعمال مالیات، درآمدهای اضافی را جذب و آن را در پروژه های مولد سرمایه گذاری به جریان بیندازد. در کشورهای توسعه یافته بیش از ۹۰ درصد منابع مالی از طریق دریافت مالیات تامین می شود درحالیکه در کشورهای کمتر توسعه یافته و یا در حال توسعه، سهم عمده درآمدهای دولت و کشور از طریق منابع زیرزمینی مانند نفت تامین می گردد.

لذا برای داشتن اقتصادی نظام مند در کشورمان بایستی به نقش مالیات و درآمدهای مالیاتی اهمیتی مضاعف بدهیم. یکی از مهمترین بخش هایی که دولت می تواند در ایجاد بهبود شرایط اقتصادی مدنظر قرار دهد، اجرای طرح جامع مالیاتی می باشد که با اجرای آن، تحولی در رویکرد اقتصادی نظام ایجاد و از اتکا به درآمدهای نفتی کاسته می شود و این سرمایه ملی برای آیندگان محفوظ می ماند و از طرف دیگر در مقابل بسیاری از تحریم ها مصونیت پیدا خواهیم کرد؛ در واقع اتکای بیشتر بر درآمدهای مالیاتی یکی از راهکارها در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

با وضع و اجرای قوانین مالیاتی نوین مثل قانون مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن براساس مصرف کالا و دریافت خدمات، بسترهای رونق اقتصادی، اجرای زیرساخت های عمرانی، توسعه آموزش در مناطق کمتر توسعه یافته،گسترش خدمات عمومی فراهم می گردد. بدون تردید، مالیات و نظام مالیاتی نقش مؤثر و بی بدیل در روند توسعه کشور بازی می‌کند. مالیات به‌عنوان یکی از ابزارهای هدایت غیرمستقیم دولت، از طریق تأثیر بر فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی، می‌تواند در سیاستگذاری‌های توسعه صنعتی نقش کلیدی ایفا کند. دولت با تدوین نظام مالیاتی مناسب، می‌تواند بر چگونگی دستیابی به هدف‌های توسعه‌ای تأثیر بگذارد.

باید جایگاه مالیات در توسعه اقتصاد کشور، گسترش زیر ساخت ها و پیشرفت پروژه های عمرانی و تبیین اثرات مثبت آن تشریح شود چرا که این امر موجب افزایش سطح مشارکت مردم در پرداخت مالیات جهت تامین این نوع هزینه های خدمات عمومی می گردد. بدیهی است که درآمدهای مالیاتی نقش مهمی در تامین هزینه های جاری و خدمات عمومی و عمرانی ایفا می کند و اتکای دولت به این گونه درآمدها، سلامت، عدالت و رونق اقتصادی را درپی دارد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme