خانه / مالیات و فرهنگ / مالیات و توسعه خدمات بهداشتی و درمانی

مالیات و توسعه خدمات بهداشتی و درمانی

بهداشت و درمان

بهداشت و درمان

سلامتی اساسی ترین نیاز بشری و بزرگترین موهبت الهی به شمار می رود. برخورداری از یک زندگی مولد و با کیفیت، توأم با طول عمر قابل قبول و عاری از بیماری و ناتوانی، حقی است همگانی که مسئولیت آن بر عهده دولتهاست. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضمن محوری شناختن سلامت انسان، بهداشت و درمان را از جمله نیازهای اساسی می شناسد و دولت را مکلف کرده است تا تمامی امکانات خود را جهت سلامت افراد کشور بسیج کند.

به دلیل ماهیت تاثیر پذیر سلامت و خدمات مربوط به آن از شرایط اجتماعی و فرهنگی، پیشرفت دانش و تکنولوژی، عوامل گوناگون محیطی، نیازهای جامعه در این بخش با شتاب بیشتری تغییر می کند. امروزه مقوله توسعه مورد توجه بسیاری از کشورهاست به زبان ساده، توسعه، چیزی جز مطلوبیت و رضایت بخش کردن وضعیت مردم نیست.

از این رو و به منظور توجه جدی تر به این مقوله در دی ماه سال ۹۲ کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و به هنگام بررسی بودجه ۹۳، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را برای این سال، ۲ درصد افزایش دادند و با وجود تاکید قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به موجب مفاد تبصره (۲) ماده (۱۱۷) آن، که دولت مکلف بوده که هر سال یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه نماید به گونه ای که در پایان برنامه به هشت (۸%) برسد و بر همین اساس باید نرخ این نوع مالیات در سال ۹۳ هفت درصد می باشد، اما نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات بخش بهداشت و درمان و توسعه امکانات و خدمات درمانی در سراسر کشور با افزایش دو درصدی مالیات بر ارزش افزوده موافقت نمودند، تا یک درصد از سهم مالیات بر ارزش افزوده نیز به طرح تحول نظام سلامت و بخش بهداشت و درمان اختصاص یابد.

از این رو با اختصاص اعتبار مناسب از محل افزایش یک درصدی مالیات ارزش افزوده، فشار بخش سلامت بر روی اقشار مردم کاهش یافته و توسعه مراکز و امکانات درمانی نیز در سراسر کشور به وضوح قابل مشاهده است. در پایان می توان گفت مالیات مهمترین منبع درآمدی پایدار است که می تواند ضمن تامین هزینه های عمومی دولت به توسعه خدمات و امکانات درمانی جامعه کمک بسزایی نماید.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme