خانه / مالیات و اقتصاد / حذف یارانه پردرآمدها و اخذ صحیح مالیات مهمترین راهکارهای تعدیل کسری بودجه

حذف یارانه پردرآمدها و اخذ صحیح مالیات مهمترین راهکارهای تعدیل کسری بودجه

81761807-70166608

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه باید به دنبال تعدیل کسری بودجه باشیم، گفت: حذف یارانه پردرآمدها و دریافت صحیح مالیات از مهمترین راهکارهای تعدیل کسری بودجه است.

آکسومی ، ابراهیم نکو در گفت وگو با خبرنگار گروه اخبار اقتصادی ایرنا، با اشاره به اظهارات اخیر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در خصوص عدم تحقق بودجه سال ۹۴، اظهار داشت: لایحه بودجه یک سند قانونی است که دخل و خرج هر کشوری را مشخص می کند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس افزود: در ابتدای تقدیم لایحه بودجه به مجلس، در رقم اشاره شده در آن حرف و حدیث های زیادی وجود داشت، به طوری که کارشناسان و تحلیلگران مرتب سؤال می کردند چگونه این درآمدها محقق خواهد شد؟

نکو افزود: رقم درآمدهای بودجه ۹۴ رقمی سنگین بود و کارشناسان در ابتدای امر کسری حداقل ۴۶۰ هزار میلیارد تومانی را پیش بینی می کردند؛ اما پس از آن و زمانی که لایحه بودجه تصویب شده به رییس جمهور ابلاغ شد ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر به هزینه های جاری افزوده شد که این رقم نیز به کسری بودجه پیش بینی شده افزود.

وی تصریح کرد: هرچه پیش رفتیم به مرور اتفاقاتی حادث شد که حکایت از عدم تحقق بودجه تصویبی داشت و هرچند بخشی از آن طبیعی بود، اما عامل اصلی آن به کاهش شدید قیمت نفت برمی گشت.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: هرچند در مقطعی سخنگوی دولت اظهار امیدواری کرده بود که قیمت نفت به ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید، اما حتی اگر این رقم نیز محقق می شد کسری بودجه اجتناب ناپذیر بود.

وی اضافه کرد: در مقوله مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ پیش بینی می شد که قیمت نفت بالا برود؛ امری که محقق نشد و همین مساله و کاهش قیمت جهانی نفت بر نگرانی های بودجه ای افزود بطوری که نگرانی های ابراز شده از سوی سخنگوی دولت کاملا بجاست و به عنوان یک هشدار تلقی می شود.

نکو گفت: در شرایط فعلی باید با برخی اقدامات بتوانیم بخشی از کسری بودجه را تعدیل کنیم که یکی از راهکارهای اصلی آن حذف یارانه نقدی پردرآمدها است تا بخشی از کسری بودجه جبران شود.
وی با بیان اینکه پرداخت ماهانه یارانه های نقدی استرس و فشار زیادی به دولت وارد می کند و همواره نگرانی عمیقی از تامین آن دارد، هشدار داد: عدم حذف یارانه پردرآمدها و افرادی که حذف یارانه فشاری به آنها وارد نمی کند، دولت را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد.

نماینده رباط کریم و بهارستان در مجلس همچنین خواستار تجدیدنظر در مالیات ها و اخذ صحیح آن شد و گفت: فرار مالیاتی در جامعه وجود دارد و هنوز افرادی وجود دارند که با گریز از پرداخت مالیات و دور زدن قانون مالیاتی، فشارهای سنگینی به دولت وارد می کنند.

وی در پایان با بیان دشوار بودن پیش بینی میزان تحقق بودجه ۹۴، تصریح کرد: آنچه مسلم است کسری بودجه اتفاق می افتد، اما هنوز امیدواری هایی برای تعدیل این کسری وجود دارد.
شایان ذکر است؛ بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور از حیث منابع بالغ بر هشت میلیون و ۴۴۹ هزار و ۵۹۹ میلیارد و ۸۰۴ میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر هشت میلیون و ۴۴۹ هزار و ۵۹۹ میلیارد و ۸۰۴ میلیون ریال است.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme