خانه / اسلایدر / دریافت مالیات از سپرده های موسسات مالی غیرمجاز

دریافت مالیات از سپرده های موسسات مالی غیرمجاز

بانکها

یک کارشناس حوزه مالی و پولی از اقدام وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای بازگرداندن انضباط به نهادهای مالی خبر داد و گفت: آنها با ابزار هایی که در اختیار دارند، در یک اقدام هماهنگ وارد یک اقدامی پسندیده شده اند اما دریافت مالیات از سپرده های ۵ سال پیش موسسات غیرمجاز جای بحث دارد.

آکسومی ، شاهین شایان آرانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: اینکه موضوع را به گذشته برگردانیم، جای سئوال است چرا که فردی که ۵ سال پیش نزد یکی از این موسسات سپرده گذاری و سودی دریافت کرده است، در جریان این موضوع نبوده که بانک مرکزی نتوانسته مانع فعالیت این نهادهای مالی شود در نتیجه حق و حقوق سپرده گذار تضییع می شود.

وی افزود: بنابراین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید زمانی را تعیین و اعلام کنند که با توجه به اینکه موسسات غیرمجار مجوز بانک مرکزی را برای فعالیت ندارند و از برخی امتیازها نظیر معافیت مالیاتی برخوردار نمی شوند، از این تاریخ، سود سپرده های این نهادها مشمول مالیات می شود و از آن لحظه سپرده گذار مسئولیت دارد و می تواند با اختیار تصمیم گیری کند.

وی تاکید کرد: البته تنها با حرف نمی توان مانع فعالیت نهادهای مالی غیرمجاز شد بلکه باید در عمل جلوی فعالیت این نهادها گرفته شود و برای این کار باید بانک مرکزی با اقتدار وارد صحنه شود.این کارشناس اقتصادی موضوع دریافت مالیات از سود سپرده در موسسات غیرمجاز را منطقی دانست و گفت: باید تفاوتی بین موسسات و نهادهای مجوز دار و فاقد مجوز وجود داشته باشد و مطابق قوانین و مقررات جاری کشور نهادهای مجوز دار مشمول مزایا و منافع شوند زیرا اقدامات آنها در قالب ضوابط و استاندارد های بین المللی است.

وی ادامه داد: نهادهای غیرمجاز که مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت نکرده اند و ضوابط را رعایت نمی کنند و حتی برای کسب سرمایه های مردم مرتکب تخلف شده و سودهای ۲۷ درصدی به سپرده گذاران پرداخت می کنند نیز باید مطابق قانون با آنها برخورد شود.

به گفته شایان آرانی؛ وزارت اقتصاد و بانک مرکزی باید با اقدامی هماهنگ به این موسسات فشار وارد کنند و جلوی حرکت نهادهایی که در قالب قوانین و مقررات جاری کشور عمل نمی کنند را بگیرند و انضباط مالی را در نهادهای مالی کشور ایجاد کنند.

** مالیات حقوق بگیران بیش از میانگین مالیات اصناف
این کارشناس بازارهای مالی و پولی افزود: دریافت مالیات از حقوق بگیران به بیش از میانگین مالیات اصناف موضوع کاملا درستی است اما این مساله مربوط به وزیر فعلی اقتصاد نیست و این مشکل همیشگی و ساختاری بوده است.

وی ادامه داد: البته نهادهای وابسته به دولت که از یک رانت هایی برخوردار هستند، باید مالیات بدهند و نمی دهند که این هم سازمان امور مالیاتی را با مشکلاتی همراه کرده اما به هر حال مشکل از وزیر نیست و یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله می خواهد تا این ساختار اصلاح شود و برای آنکه وزیر نیازمند زمان است تا بتواند به این موضوع ورود کند.

لازم به ذکر است؛ حسین وکیلی معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه با اجرای اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم موسسات غیرمجاز بانکی، موظف به ارایه اطلاعات سپرده گذاران به سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات بر سود سپرده می شوند، اعلام کرد که این سازمان پس از دست آوردن اطلاعات سپرده ها، مالیات را تا پنج سال قبل، از سپرده گذاران دریافت می کند.

وی درباره دریافت مالیات از سود صاحبان سپرده موسسات مالی غیر مجاز اظهار کرد: طبق قانون فعلی نیز موسسات مالی غیر مجاز و صاحبان سپرده آن ها مشمول معافیت های مالیاتی بانک ها و موسسات مجاز نمی شوند.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme