خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: باید مانع از شکل گیری هرگونه تخلف و یا فساد شویم

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: باید مانع از شکل گیری هرگونه تخلف و یا فساد شویم

تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پیامی به پنجمین همایش تخصصی دادیاران انتظامی مالیاتی سراسر کشور ضمن تاکید بر اهمیت ویژه درآمدهای مالیاتی در شرایط فعلی اقتصاد کشورمان خاطرنشان کرد: باید مانع از شکل گیری هرگونه تخلف و یا فساد شویم.

به گزارش آکسومی به نقل از پرتال سازمان امور مالیاتی ایران، سید کامل تقوی نژاد در این پیام که توسط داود آرضایی، دادستان انتظامی مالیاتی قرائت شد، اظهار داشت: مالیات در اغلب سیستم های اقتصادی، تنها منبع سالم برای تامین هزینه های حاکمیتی و پوشش دهنده شکاف طبقاتی است.

اهمیت ویژه درآمدهای مالیاتی بویژه در سال های اخیر که حرکت به سمت قطع وابستگی بودجه عمومی دولت به مدد درآمدهای مالیاتی، در دستور کار دولتمردان قرار گرفته است می طلبد که همتی جدی و تلاش دوچندان در عرصه خدمت رسانی سازمان امور مالیاتی کشور صورت پذیرد تا آسیب های اقتصادی کشور به واسطه درآمدهای پاک و پایدار مالیاتی که ذاتا از ثبات و قوام بیشتری برخوردار است، به حداقل کاهش یابد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه این پیام، با اشاره به اینکه عدالت یکی از اصول اساس نظام مالیاتی کارآمد بشمار می آید، گفت: وصول مالیات واقعی، قانونی و مبتنی بر اطلاعات شفاف حق و وظیفه دولت و سازمان امور مالیاتی است و در این راستا، اینجانب مهمترین پروژه کنونی کشور را اجرای طرح جامع مالیاتی می دانم. وی این طرح را بسیار مهم و حیاتی دانست و افزود: برای اینکه تشخیص مالیات به صورت عادلانه و دقیق انجام گیرد، باید اطلاعات شفاف و دقیق در اختیار داشته باشیم و این امر صرفا با اجرای نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی ممکن است.

تقوی نژاد اضافه کرد: بطور کلی استفاده از ابزارهای الکترونیکی به منظور شفاف سازی برنامه ها و اقدامات سازمان، جلوگیری از فرار مالیاتی، ایجاد اعتماد بین مردم و سازمان، نظارت سیستمی هوشمندانه، شایسته سالاری، گام برداشتن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی همگی بسترساز توسعه و تحقق درآمدهای پاک مالیاتی است. وی در بخش دیگری از این پیام، به نقش مهم نظارت درون سیستمی اشاره کرد و گفت: مراجع نظارتی درون سازمانی یا درون سیستمی می توانند نقش بسیار مهمی در کشف، اصلاح و حتی پیشگیری از بروز تخلفات و مفاسد داشته باشند.

ارتکاب تخلف یا جرم توسط یک کارمند معلول عوامل متعدد و گسترده ای است اما دادستانی انتظامی مالیاتی به عنوان یک نهاد درون سازمانی می تواند با نظارت مستمر، این عوامل را ریشه یابی نموده و را ه های موثری را برای برخورد با عاملان این پدیده شوم، یافته و با ارائه راهکارهای کارآمد و قانونی از بروز هرگونه فساد در سطح سازمان ممانعت به عمل آورد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: اگر انتظار داریم سازمان امور مالیاتی کشور به سمت سازمانی مطلوب و آرمانی و مبتنی بر نگاه مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید حرکت کند، باید مانع از شکل گیری هر نوع تخلف یا فساد شویم. وی در ادامه با اشاره به اینکه حل گرفتاری های روزمره و زیاده خواهی نباید بهانه ای برای ترغیب افراد به تخلف باشد، اظهار داشت: این موضوع به هر دلیلی قبول نیست و لازم است در این زمینه آموزش و اطلاع رسانی های لازم ارایه شود.

تقوی نژاد افزود: از نظر اینجانب اکثر همکاران مالیاتی، افراد سالم و کارآمدی هستند لکن تخلفات اندک نیز موجب بدبینی به نظام مالیاتی می شود. لذا ضرورت دارد بدون تعارف و مماشات برخورد قاطع و قانونی با این گونه افراد انجام گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خاتمه این پیام، ضمن قدردانی از زحمات دست اندرکاران برگزاری این همایش تخصصی دادیاران انتظامی سراسر کشور اظهار امیدواری کرد: با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود قانونی برای تحکیم و تقویت سازمان تلاش کرده و با درک جامع از ضرورت های پیش رو در کشف تخلفات و ارتقاء سلامت نظام مالیاتی کشور بیش از پیش اهتمام ورزید.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme