خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / هدفگذاری دولت برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی با اخذ مالیات از همه نهادها

هدفگذاری دولت برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی با اخذ مالیات از همه نهادها

 بودجه

دولت یازدهم در قالب لایحه بودجه ۱۳۹۵، بسیاری از نهادهایی که تاکنون از پرداخت مالیات معاف و یا از تخفیف مالیاتی برخوردار بوده اند را همانند سایر بخش ها ملزم به پرداخت مالیات کرده است.

آکسومی به نقل از ایرنا، دولت سقف بودجه سال ۱۳۹۵ را ۹۵۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته، در حالی که نزدیک به ۶۸۱ هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به منابع شرکت های دولتی، مؤسسه های انتفاعی وابسته به دولت و بانک هاست.

برابر بودجه مصوب ۱۳۹۴ درآمدهای مالیاتی ۸۸۰ هزار میلیارد ریال (۸۸ هزار میلیارد تومان) بود که در بودجه پیشنهادی ۱۳۹۵ رقم ۱۰۱ هزار میلیارد تومان اعلام شده؛ در واقع یکی از مهمترین دلایل رشد ۱۴ درصدی درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده ملغی شدن معافیت و یا تخفیف های مالیاتی نهادهای یادشده است.

علاوه براین باهدف تکریم مودیان مالیاتی و براساس بخشنامه سازمان امورمالیاتی کشور، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان ۹۴ تا ۳۱ فروردین ماه ۹۵ تمدید شد.
برپایه این بخشنامه، نظر به مصادف شدن مهلت ارائه اظهارنامه دوره چهارم (فصل زمستان) سال ۱۳۹۴ با تعطیلات نوروز و با توجه به درخواست های مودیان مربوطه، موضوع نظام مالیات بر ارزش افزوده و به منظور تکریم مودیان گرامی و فراهم سازی زمینه اجرای تکالیف قانونی برای آنان، بنا به اختیار حاصل از قانون و مقررات مالیات بر ارزش افزوده، مودیان می توانند اظهارنامه دوره چهارم مالیاتی (فصل زمستان) سال ۹۴ را تا پایان روز سه شنبه ۳۱ فروردین ماه ۹۵ ارائه کنند.

مودیان مالیاتی که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل زمستان سال ۹۴ را تا ۳۱ فروردین ۹۵ ارائه کنند، می توانند در صورت درخواست کتبی، از بخشودگی جرایم عدم ارائه اظهارنامه و تاخیر در پرداخت مالیات و عوارض متعلق در موعد مقرر برای این دوره استفاده کنند.

همچنین مودیان مالیات بر ارزش افزوده می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی به نشانی WWW.EVAT.IR نسبت به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداکثر تا ۳۱ فروردین ۹۵ اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این درباره مالیات بر ارزش افزوده گفته بود: این مالیات در دنیا دوست تولید شناخته می شود؛ زمانی که تصمیم گرفته شد مالیات بر ارزش افزوده در ایران اجرایی شود، قرار بود بار مالیات از تولید به مصرف انتقال داده شود.

علی طیب نیا یادآورشد: نرخ مالیات برای تولید در گذشته براساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم، ۵۴ درصد بود و قرار شد این نرخ به ۲۵ درصد کاهش یابد؛ با اجرای مالیات بر مصرف، قرار بود فشار مالیات بخش تولید کاهش یابد.

طیب نیا گفت: اکنون سهم مالیات بر ارزش افزوده به حد قابل ملاحظه ای رسیده، اما مشکل اینجاست که حلقه آخر مالیات یعنی حلقه ای که خرده فروشی به مصرف کننده نهایی متصل می شود، نتوانستیم به درستی اجرا کنیم و اگر این حلقه تکمیل شود، مشکلات کاهش پیدا می کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، برنامه ریزی جامع برای رفع مشکل حلقه پایانی مالیات بر ارزش افزوده را اطلاع رسانی کرد و گفت: لایحه ای به دولت ارائه شده و قرار است سامانه فروش مکانیزه نیز برای خرده فروشی ها در نظر گرفته شود؛ البته پس از اجرای این قانون و مکانیزه شدن افرادی که در سامانه قرار می گیرند مشمول معافیت مالیاتی پنج ساله می شوند.
منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme