خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / آشنایی با صورت معاملات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

آشنایی با صورت معاملات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

business chart showing success

آکسومی ، شفافیت در امر فعالیت های اقتصادی مساله ای است که هم برای دولت ها و هم مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و دستیابی به آن متضمن سلامت اقتصادی و اجتماعی در جامعه و ایجاد اعتماد متقابل میان دولت و شهروندان است. پرداخت مالیات از جانب مردم و وصول آن از طریق دولت از جمله فعالیت های اقتصادی است که همواره نیازمند ارائه سطح بالایی از اعتماد سازی متقابل و شفافیت دوسویه است. یکی از مهمترین راهکارها برای افزایش شفافیت اقتصادی، بهره برداری از اطلاعات مربوط به فعالیت‏ ها و عملکرد تجاری فعالان اقتصادی است .

عدم شفافیت اقتصادی نیز به نوبه خود راه را بر تحقق عدالت مالیاتی می‏ بندد؛ چرا که اطلاعات شفاف در هر حوزه‏ای اولین لازمه اجرای عدالت است. در بسیاری از کشورها شرکت‏ های تجاری موظفند کارنامه مالی و درآمدی خود را در دوره‏ های سه ماهه منتشر کنند تا زمینه پیش بینی دقیق درآمدهای مالیاتی و تأمین منابع مالی پایدار برای دولت‏ ها فراهم شود.

بر این اساس به‌منظور شفاف‌سازی اطلاعات مبادلات اقتصادی و توسعه عدالت مالیاتی، دستورالعمل اجرایی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، توسط سازمان امور مالیاتی کشور تدوین و اجرا گردید که به‌موجب آن کلیه اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده ۹۶ قانون موصوف، مکلفند ضمن استفاده از صورتحساب فروش کالا و خدمات (مطابق فرم نمونه سازمان) برای معاملات و درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله، در تمامی صورتحساب ها، فرم ها و اوراق مربوط، فهرست معاملات خود را به صورت فصلی تا یک ماه پس از پایان هر فصل، به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان )برخط) یا محیط رایانه توسط نرم افزار قرارداده شده در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی(WWW.TAX.GOV.IR) غیر برخط مطابق ترتیبات تعیین شده، به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

سازمان امور مالیاتی کشور به منظور سهولت در انجام فرایند تسلیم صورت معاملات از جانب مودیان، امکانات لازم را جهت ارسال صورت معاملات فصلی از طریق پایگاه اینترنتی این سازمان فراهم آورده است و بدین لحاظ مودیان از مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی بی نیاز شده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کنند. این قانون وظیفه درج شماره اقتصادی در قراردادهای خرید و فروش را برعهده فروشنده گذاشته است، اما؛ خریدار را نیز موظف کرده است شماره اقتصادی خود در هنگام انعقاد قرارداد را به فروشنده عرضه کند. اگر خریدار از ارائه شماره اقتصادی خود خودداری کند، فروشنده می ‏بایست مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله به اداره امور مالیاتی اعلام کند تا از این بابت مشمول جریمه ‏‏ای نشود.

در غیر این صورت طرفین معامله متضامناً مسوول خواهند بود. از دیگر مزایای ارسال صورت معاملات فصلی به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه الکترونیکی می توان به ورود اطلاعات به سامانه با ضریب اطمینان بیشتر و کاهش خطا، سرعت بخشیدن به روند انجام کار، دسترسی به سامانه در هر ساعت از شبانه روز و اطمینان از ارسال موفقیت آمیز و قطعی صورت معاملات به سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد. تردیدی نیست که اهتمام مشمولین این قانون به ارسال صورت معاملات فصلی به حذف بسیاری از موانعی خواهد انجامید که دولت‏ در مسیر تحقق شفافیت اقتصادی و عدالت مالیاتی با آنها مواجه است.و پایه های رشد و پیشرفت اقتصادی در جامعه قویتر و محکم تر خواهد شد .

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme