خانه / کارمندی / اخبار کارمندی / تفاوت حقوق کارمندان در دولت احمدی نژاد و دولت روحانی؟

تفاوت حقوق کارمندان در دولت احمدی نژاد و دولت روحانی؟

karmandane.dolat_

آکسومی ،سعید لیلاز تحلیلگر مسایل اقتصادی با بیان اینکه سطح حقوق کارکنان در دولت گذشته متناسب با نرخ تورم نبود، افزود: دولت گذشته با طبقه متوسط شهری مساله داشت و آگاهانه حقوق کارکنان دولت را افزایش نمی داد اما دولت یازدهم مصمم به اصلاح سیاست های گذشته است.
وی افزود: دولت کار دشواری در این زمینه دارد؛ اگر سیاست های دولت روحانی به درستی پیش برود، سال ۹۷ به وضعیت سال ۸۹ می رسیم.

این کارشناس اقتصادی، نادیده گرفتن واقعیت های زندگی خانوارهای کم درآمد را موجب افزایش شکاف هزینه ها و درآمدها دانست و افزود: امروز بیشتر شاغلان کشور، توان تامین هزینه های زندگی خود را ندارند.

لیلاز با بیان اینکه پرکردن این فاصله احتیاج به برنامه دارد، افزود: دولت یازدهم پس از آنکه سکان کشور را به دست گرفت؛ ابتدا نرخ تورم را انفجاری پایین آورد و تک رقمی کرد؛ به وی‍‍ژه بخش مواد غذایی به عنوان قوت اصلی مردم و طبقه متوسط را؛ سیاست دوم طرح تحول سلامت بود که درمان را برای توده های کم درآمد تقریبا ملی کرد و به طیف گسترده این طبقه آرامش خاطر بخشید و سیاست سوم ۱۱ میلیون نفر را تحت پوشش سبد مواد غذایی قرار داد و این افراد به طور منظم می توانند این سبد را دریافت کنند. اکنون دولت مصمم است برای احیا و بازگرداندن قدرت خرید این توده مردم، سال به سال پلکانی قدرت خرید را افزایش دهد و این سیاست در سطح گسترده تری ادامه یابد.
وی، فاصله بین درآمد با قدرت خرید مردم را ناشی از تورم در اقلام ضروری و مصرفی به میزان بالاتر از تورم سالانه دانست و افزود: در سال ۱۳۹۲ تورم اقلام خوراکی بالای ۵۲ درصد بود.

وی یادآورشد: برای اجرایی شدن این تصمیم، در سال ۹۳، رقم ۸.۲ درصد به قدرت خرید حداقل دستمزد کارگران اضافه کرد، آن هم بعد از سه سال که این قشر ضعیف جامعه، ۱۰ درصد سقوط پی در پی سالیانه در قدرت خرید را تحمل کرده بودند، اتفاق بسیار خوبی محسوب می شود.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیش از این اعلام کرده بود در سال ۹۵ حقوق بازنشستگان کشوری ۲۰ درصد و کارکنان دولتی و حاکمیتی نیز ۳۵ درصد افزایش می یابد. همچنین یکی از سیاست های مهم در لایحه بودجه ۹۵ ، کاهش نابرابری ها در پرداخت به شاغلان و بازنشستگان است.نوبخت با اشاره به برخی اقدامات دولت در بودجه ۹۵ برای ترمیم دریافتی کارکنان دولت گفته بود، ۱۱ هزار میلیارد ریال نیز برای تقویت وضع معیشتی کارکنان دولت در لایحه بودجه ۹۵ در نظر گرفته شده است.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme