خانه / قانون / بخشنامه و آیین نامه های قانون مالیات های مستقیم / مالیات عملکرد ۱۳۹۴ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی گروه‌بندی استانی شد

مالیات عملکرد ۱۳۹۴ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی گروه‌بندی استانی شد

خودرو

رییس کل سازمان امور مالیاتی، بخشنامه جدید تفویض اختیار تعیین درآمد مشمول مالیات و مالیات عملکرد سال ۱۳۹۴ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی را ابلاغ کرد.

آکسومی به نقل از تعادل ، سیدکامل تقوی‌نژاد رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه جدید تفویض اختیار تعیین درآمد مشمول مالیات و مالیات عملکرد سال۱۳۹۴ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی در اجرای مقررات تبصره۵ ماده۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را به کلیه ادارات مالیاتی در سراسر کشور ابلاغ کرد.

سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات از صاحبان خودرو استان‌ها را گروه‌بندی کرده است. استان‌های کشور باتوجه به امکانات و شاخص‌های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

گروه (۱): استان تهران

گروه (۲): استان‌های آذربایجان‌شرقی، اصفهان، البرز، خراسان‌رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان و مازندران

گروه (۳): استان‌های آذربایجان‌غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان

گروه (۴): استان‌های چهارمحال‌وبختیاری، کرمانشاه، لرستان، ‌خراسان‌شمالی، کهگیلویه‌وبویراحمد و اردبیل

گروه (۵): استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی، کردستان و ایلام

بر این اساس، ادارات کل امور مالیاتی در توافقات ترتیبی اتخاذ نمایند تا اتحادیه‌های مربوط، حداکثر تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۵ فهرست مشخصات اعضای خود را به ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط ارائه کنند. استان‌هایی که به لحاظ شرایط آب و هوایی دارای وضعیت خاص از قبیل زمستان‌های بسیار سرد و طولانی و یخبندان هستند، ادارات کل امور مالیاتی مربوط مجاز هستند درمورد ماشین‌آلات متناسب با مدت فعالیت آنان (که کمتر از ۹ماه در سال نباشد) با نظر اتحادیه‌های ذی‌ربط درخصوص تعیین درآمد مشمول مالیات قبل از کسر معافیت اعضا، به نسبت درآمد مشمول مالیات قبل از کسر معافیت مندرج در جداول مذکور پیوست اقدام کنند.

در مواردی که مشخص گردد مودی تمام یا قسمتی از سال مالیاتی ترک کسب نموده یا به عللی خارج از اختیار آنان (از قبیل اسقاط وسیله نقلیه و از رده خارج کردن، تصادف وسیله نقلیه، توقیف، فوت مالک و غیره)، قادر به انجام فعالیت نبوده است و این امر مورد تایید هیات حل اختلاف مالیاتی قرار گیرد، درآمد مشمول مالیات آنها به نسبت مدت فعالیت محاسبه و مالیات متعلقه وصول گردد. در مواردی که خودرو بیش از یک مالک داشته باشد، درآمد مشمول مالیات شرکا با رعایت مقررات پس از کسر حداکثر دو معافیت موضوع ماده۱۰۱ ق.م.م محاسبه و مالیات متعلق نسبت به سهم هر یک از شرکا وصول گردد.

ضمنا درآمد مشمول مالیات مالکان خودرو‌ها و ماشین‌آلاتی که صاحبان آنها، وسیله مذکور را صرفا در دیگر مشاغل خود ازجمله فعالیت‌های کشاورزی یا کارگاهی (ساختمانی، راهسازی، عمرانی، معدنی و…) به‌کار گرفته و درآمد جداگانه‌یی از بابت آن کسب نمی‌نمایند، درصورتی که در گزارش رسیدگی به مالیات عملکرد این‌گونه اشخاص و موسسات، تعداد و مشخصات این خودروها و ماشین‌آلات تصریح و مراتب به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط مشاغل خودرو یا ماشین‌آلات مزبور اعلام و در سامانه مشاغل خودرو ثبت شود، مالکان این خودروها و ماشین‌آلات، مشمول مقررات این دستورالعمل نخواهند بود.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme