خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / مخالفت سازمان امور مالیاتی با مصوبه ای که موجب اختلال نظام ارزی می شود

مخالفت سازمان امور مالیاتی با مصوبه ای که موجب اختلال نظام ارزی می شود

تقوی نژاد (2)

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: بتازگی مجلس شورای اسلامی سود حاصل از هر گونه تسعیر نرخ ارز را معاف از مالیات اعلام کرد که نسبت به آن معترضیم، زیرا موجب اختلال در نظام ارزی است.

آکسومی ، «سیدکامل تقوی نژاد» امروز (سه شنبه) در پایان نشست خبری در پاسخ به ایرنا افزود: معاف شدن مالیاتی سود حاصل از تسعیر ارز، موجب اختلال در نظام ارزی می شود و در این زمینه بزودی اعتراض خود را به صورت کتبی تقدیم شورای نگهبان خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، نرخ‌ تسعیر عبارت‌ است‌ از نرخ‌ تبدیل‌ دو واحد پولی‌ به‌ یکدیگر (شامل‌ انواع‌ نرخ های‌ برابری‌ رسمی‌، قراردادی‌ و…‌) که‌ در فرایند تسعیر به کار گرفته‌ می‌ شود.وی درباره اعتراض برخی صادرکنندگان نسبت به مالیات اعمال شده بر نرخ ارز، گفت: همه صادرکنندگان مطابق قانون از پرداخت مالیات معافند.به گفته این مسئول، به تنظیم آیین نامه ای در این زمینه نیازمندیم، زیرا فقط ۲۰ درصد صادرکنندگان مواد خام و معدنی از این معافیت برخوردارند.

مطابق ماده ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم صد درصد درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده کالاهای صنعتی و محصولات بخش کشاورزی (شامل محصولات زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، جنگل و مرتع) و صنایع تبدیلی و تکمیلی آن و ۵۰ درصد مالیات درآمد حاصل از صادرات سایر کالاهایی که به منظور دست یافتن به اهداف صادرات کالاهای غیرنفتی به خارج از کشور صادر می شوند، از شمول مالیات معافند.

همچنین برپایه بند ب ماده ۱۰۴ قانون برنامه پنجم توسعه «اخذ هر گونه مالیات و عوارض از صادرات کالاهای غیرنفتی در طول برنامه ممنوع است».تقوی نژاد به کلام رهبر معظم انقلاب که «در اقتصاد مقاومتی به دنبال ایجاد زنجیره ارزش در کشور هستیم» استناد کرد و گفت: باید بین کالاهای فرآوری شده و مواد خام تمایز قایل شد و بر این اساس، فقط کالاهای کشاورزی و صنعتی فرآوری شده به صورت صد درصد از پرداخت مالیات معافند.

وی یادآوری کرد: مطابق بند ۲۴ ماده ۱۴۸ قانون مالیاتی، اگر صادرکنندگان زیانی را در موقع فروش ارزشان متحمل شوند، جزو هزینه های قابل قبول تلقی می شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سال های گذشته برخی صادرکنندگان پس از صدور محصول خود، ارزها را برای سودآوری بیشتر نگه داشته و به بانک مرکزی نفروخته اند که این خرید و فروش ارز است و مشمول مالیات می شود.
منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme