خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های مستقیم / ثبت نقل و انتقال املاک بدون اخذ گواهی ماده ۱۸۷، مغایر قانون است

ثبت نقل و انتقال املاک بدون اخذ گواهی ماده ۱۸۷، مغایر قانون است

251298_large-املاک-املاک مسکونی-فروش-مشاورین املاک محدوده غرب تهران

قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ثبت و نقل و انتقال املاک در دفترهای اسناد رسمی از آغاز امسال با توجه به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب سی و یکم تیرماه ۱۳۹۴ بدون اخذ گواهی موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات های مستقیم مغایر قانون است.

آکسومی ،بر پایه ماده ۱۸۷ قانون مالیات های مستقیم، در همه مواردی که معاملات موضوع فصل چهارم از باب دوم و همچنین فصول اول و ششم باب سوم این قانون به ‌موجب اسناد رسمی صورت می‌گیرد، صاحبان دفاتر اسناد رسمی ‌مکلفند پیش از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله‌، مراتب را با شرح و مشخصات کامل و چگونگی نوع و موضوع معامله مورد نظر به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک یا محل سکونت مالیات دهنده حسب‌ مورد اعلام کنند و پس از کسب گواهی انجام معامله به ثبت یا اقاله‌ یا فسخ سند معامله حسب مورد اقدام و شماره مرجع صدور آن را در سند معامله قید کنند.

قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور گفت: صاحبان دفترهای اسناد رسمی مکلفند در همه معاملاتی که به موجب اسناد رسمی صورت می گیرد، پیش از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله، مراتب را به اداره امور مالیاتی اعلام و پس از اخذ گواهی، شماره آن را در سند معامله قید کنند.

اگر کسی پس از خرید یا فروش کالایی، پشیمان شده و از فروشنده یا خریدار به هم زدن معامله (فسخ و رفع عقد) را درخواست کند و فروشنده یا خریدار این درخواست را قبول کند، به آن اقاله اطلاق می شود.

«محمدقاسم پناهی» یادآوری کرد پیش از این بر اساس قانون «تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی» اشخاص می‌توانستند در صورت قبول بدهی بدون اخذ مفاصاحساب به نقل و انتقال اقدام کنند.

پناهی اضافه کرد: از امسال هرگونه نقل و انتقال بدون اخذ گواهی ماده ۱۸۷ خلاف قانون است.قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: براساس قانون جدید مالیات های مستقیم، دفترهای اسناد رسمی مکلفند از آغاز سال ۱۳۹۵ پیش از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله گواهی انجام معامله موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات‌های مستقیم را از اداره های امور مالیاتی دریافت کنند.
مالیات مستقیم برخلاف مالیات غیرمستقیم، مبلغی است که مشمولیت پرداخت آن به طور مستقیم از سوی بدهکار مالیاتی به وجود می‌آید.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme