خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های مستقیم / در پی ابلاغ دستور توقف اخذ مالیات بر تسعیر ارز اتاق تهران از همراهی دولت با بخش خصوصی قدردانی کرد

در پی ابلاغ دستور توقف اخذ مالیات بر تسعیر ارز اتاق تهران از همراهی دولت با بخش خصوصی قدردانی کرد

اتاق بازرگانی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نامه ای به معاون اول رییس جمهوری از ابلاغ دستور ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای توقف اخذ مالیات بر تسعیر ارز قدردانی کرد.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، هیات نمایندگان اتاق تهران خردادماه امسال در پانزدهمین نشست خود اخذ مالیات بر تسعیر ارز از صادرکنندگان را اقدامی بازدارنده و مانعی پیش روی توسعه صادرات کشور تلقی کرده بودند.پس از آن نیز رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نامه ای به معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درخواست های بخش خصوصی را در قالب مطالبات ده گانه منعکس کرد.

در دومین ماده از این نامه «معاف کردن سود تفاوت نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات و عوارض و عطف به ماسبق کردن این معافیت برای بازرگانان از سال ۱۳۹۰» آمده بود.

درباره این ماده توضیح داده شده بود: با هدف توسعه صادرات و ایجاد انگیزه نزد بازرگانان کشور، رفع معضل مالیات تسعیر ارز موضوعی بسیار خطیر و حیاتی برای سال های گذشته و نیز سال ۱۳۹۵ است. با عنایت به اهداف دولت در توسعه صادرات غیرنفتی پیشنهاد می شود بخشنامه و دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در این بخش بی اثر شده و بازرگانان کشور از پرداخت مالیات ناشی از تسعیر و تبدیل ارز حاصل از صادرات معاف شوند. بدیهی است ضرورت ایجاد انگیزه و نشاط ایجاب می کند این موضوع به سال های پیش نیز تسری یابد.

پس از برگزاری نشست های متعدد با معاون اول رییس جمهوری، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس و کارشناسان سازمان امور مالیاتی و نمایندگان بخش خصوصی در اتاق تهران و تشکل های بخش خصوصی، این مالیات حذف شد و رییس سازمان امور مالیاتی کشور بخشنامه آن را سه شنبه بیست و دوم تیرماه ابلاغ کرد.برابر این بخشنامه تسعیر ارز در مورد فروش های صادراتی ریالی (به کشورهایی مانند افغانستان و عراق) موضوعیت ندارد. همچنین جدا از ریالی یا ارزی بودن فروش های صادراتی اعطای معافیت مالیاتی با رعایت مقررات قانونی امکان پذیر است.

از طرف دیگر در مورد فروش های صادراتی که با نرخ ارز مرجع یا مبادله ای ثبت می شود اما در زمان تسویه یا تاریخ ترازنامه از نرخ ارز توافقی (آزاد) در صرافی های مورد تایید بانک مرکزی استفاده می شود، فقط تفاوت نرخ ارز توافقی در صرافی در تاریخ اولیه و تاریخ های بعدی مبنای محاسبه سود یا زیان تسعیر ارز قرار می گیرد.این بخشنامه در مورد پرونده های مالیاتی سال ۱۳۹۱ به بعد قابل اجراست.

پس از ابلاغ این بخشنامه، رییس اتاق تهران در نامه ای به «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، از توجه به خواسته های بخش خصوصی و در دستورکار گرفتن ماده ۲ از مطالبات ده گانه اتاق تهران قدردانی کرد.به نوشته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، اقدام سازمان امور مالیاتی برای صدور بخشنامه توقف دریافت مالیات بر تسعیر ارز «نشانه برداشتن یک گام رو به جلو در تسهیل فضای کسب وکار کشور و مهمتر از آن نشان دهنده همراهی دولت در برابر مطالبات به حق بخش خصوصی است».

منبع ایرنا

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme