خانه / اسلایدر / طیب نیا : طرح جامع مالیاتی تا بهمن سال جاری به مرحله عملیاتی کامل می‌رسد

طیب نیا : طرح جامع مالیاتی تا بهمن سال جاری به مرحله عملیاتی کامل می‌رسد

طیب نیا 2

آکسومی به نقل از مهر نیوز از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر عملکرد اقتصادی کشور نیازمند تغییر و تحول جدی است که این تغییر و تحول جدی و بنیادی بدون مشارکت و هم فکری بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

وی افزود: برای شناسایی و حل مشکلات موجود در بخش اقتصاد کشور لاجرم باید زمینه‌ای برای برگزاری جلسات هم فکری واقعی و نه سوری فراهم شود و نتایج عملی از این جلسات به‌دست آید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بابیان اینکه از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم سعی کردیم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را برگزار کنیم، گفت: نظرات بخش خصوصی گواه درک اقتصادی این حوزه است و توانایی این بخش را در شناسایی و حل معضلات اقتصادی کشور نشان می‌دهد.

طیب‌نیا بیان کرد: امسال از لحاظ اقتصادی کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد زیرا بعد از چند دهه رشد اقتصاد بسیار کند و منفی، تحول جدی در عملکرد اقتصادی کشور ایجاد شده است، طی ۵۰ سال گذشته شاهد رشد اقتصادی ۴.۵ درصدی کشور بوده‌ایم  که اصلا با شایستگی‌ها و ظرفیت‌های ایران متناسب نیست.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور در سالهای اخیر ۳.۱ درصد و طی ۱۰ سال گذشته ۲.۵ درصد بوده است، افزود:  با این رشد اقتصادی نمی‌توان سطح زندگی مردم کشور را ارتقا داد و با فقر و مشکلات اقتصادی موجود مبارزه کرد.

اقتصادی که منشا آن درآمد نفتی باشد اشتغال زا نیست

طیب نیا با اشاره به اینکه اقتصادی که منشا آن درآمد نفتی باشد، اشتغال زا نیست، تصریح کرد: این روند باید تغییر کند و این تغییرات الزامی هستند، اصلی‌ترین علت کند بودن رشد اقتصادی کشور، دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد کشوراست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه راه حل‌ها و سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست های اصل ۴۴ اقتصاد مقاومتی مبتنی بر رشد اقتصادی کشور است، اظهار کرد: برای تحقق این اهداف و سیاست‌ها باید هم نوا و همدل و برای رشد اقتصادی کشور ارزش قائل شویم.

طیب نیا یکی از نگرانی های خود را مسائل حاشیه‌ای عنوان کرد و گفت: مسائل سیاسی و حاشیه ای اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده‌اند در حالی که نباید توجه بیش از حد به این مسائل ما را تحت تاثیر قرار دهند.

طرح جامع مالیاتی تا بهمن سال جاری به مرحله عملیاتی کامل می‌رسد

وی با اشاره به اینکه مالیات مطلقا خوب نیست، بیان کرد: دولت لاجرم برای انجام یک سری هزینه‌های ملی مجبور به دریافت مالیات است که این موضوع در لیبرال ترین دولت ها نیز مشاهده می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای طرح جامع مالیاتی خبر داد و گفت: تا بهمن ماه سال جاری طرح جامع مالیاتی به مرحله عملیاتی کامل می‌رسد.

طیب نیا خاطر نشان کرد: این طرح مبتنی بر اطلاعات و روش‌های سیستمی است تا بتوانیم اطلاعات لازم برای دریافت مالیات از واحدهای اقتصادی را به‌دست آوریم و فعالیت های بخش خصوصی را به صورت سیستمی انجام دهیم.

وی افزود: استرداد مالیات بر ارزش افزوده، برقراری ارتباطی دوستانه با فعالان اقتصادی و حمایت از صادرات که یکی از اجزا اقتصاد مقاومتی برای کاهش وابستگی به درآمد نفتی است از جمله اهداف اصلی به حساب می آید.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme