خانه / مطالب و نکات مهم مالیاتی / مالیات بر ارث / هشدار سازمان امور مالیاتی به مراجع ذیربط درخصوص انتقال، تسلیم، یا ثبت دارایی ها و اموال متوفی

هشدار سازمان امور مالیاتی به مراجع ذیربط درخصوص انتقال، تسلیم، یا ثبت دارایی ها و اموال متوفی

maliat-bar-ers

براساس اصلاحیه مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، مراجع انتقال دهنده اموال و دارایی‌های متوفی به شرح ذیل، مجاز نیستند قبل از اخذ گواهی پرداخت مالیات مربوط موضوع قانون مالیات های مستقیم، اموال و دارایی‌های متوفی را به وراث یا موصی له تسلیم کنند و یا به نام آنها ثبت و یا معاملاتی راجع به اموال و دارایی‌های مزبور انجام دهند:

۱- بانکها و سایرموسسات مالی و اعتباری، شرکتها، موسسات، نهادهای عمومی غیردولتی و سایر اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که وجوه نقد یا سفته یا جواهر و یا هرنوع مال دیگر از متوفی نزد خود دارند.

۲- ادارات ثبت اسناد و املاک موقعی که مال غیرمنقول را به اسم وراث یا موصی‌له ثبت می نمایند.

۳- دفاتر اسناد رسمی موقعی که می خواهند تقسیم نامه یا هرنوع معامله وراث راجع به اموال و دارایی های متوفی را ثبت نمایند. ۴- شرکتهایی که متوفی درآنها مالک سهام یا سهم الشرکه می‌باشد.

۵- شرکتهای کارگزاری، صندوق های سرمایه‌گذاری و سایرنهادهای مالی

۶- صندوق‌های دادگستری و صندوق‌های ادارات ثبت اسناد و املاک کشور

اشخاص مذکور در بندهای یاد شده به استثنای اشخاص موضوع بندهای (۲) و (۶) فوق الذکر و اشخاص موضوع بندهای (۱) و (۲) ماده (۲) قانون مالیات‌‌های مستقیم (وزارتخانه ها و موسسات دولتی‌، دستگاه هایی که بودجه آنها به وسیله دولت تامین می‌شوند) در صورت تخلف علاوه براینکه تا معادل ارزش مال مشمول وراث نسبت به پرداخت مالیات و جرائم متعلق مسئوولیت تضامنی دارند، مشمول جریمه ای به میزان دوبرابر مالیات متعلق نیز خواهند بود. در مورد بانکها، شرکتها و موسسات دولتی، متخلف و شرکا و معاونان وی در تخلف نیز مسؤولیت تضامنی خواهند داشت.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme