خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های غیر مستقیم / ایران‌خودرو و سایپا بدهی مالیاتی ندارند/دغدغه مالیات واردات خودرو داریم

ایران‌خودرو و سایپا بدهی مالیاتی ندارند/دغدغه مالیات واردات خودرو داریم

IMAGE635044846258813792

رئیس سازمان مالیاتی با اعلام اینکه ایران خودرو و سایپا به دلیل زیان‌دهی، بدهی مالیاتی ندارند، نسبت به اخذ دوبار مالیات بر ارزش افزوده خودروی لیزینگی، معادن، واردکنندگان خودرو و سیگار شفاف‌سازی کرد.

آکسومی به نقل از مهر، علی عسکری در پاسخ به سئوال مهر در مورد وضعیت پرداخت مالیات توسط دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا گفت: این دو شرکت خودروسازی بدهی مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور ندارد. آنها طی دو سال اخیر زیان ده هستند و زمانی که به سود دهی برسند در ابتدا باید زیانشان را جبران کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سئوال دیگر مهر در مورد مالیات واردکنندگان خودرو عنوان کرد: واردکنندگان خودرو باید مالیات بپردازند که سازمان مالیات را از آنها اخذ می کند، البته دغدغه هایی در ارتباط با مالیات دهی برخی واردکنندگان خودرو داریم که باید آن را حل کنیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در مورد وضعیت مالیاتی معاون چادرملو و گل گهر گفت: مشکلی در ارتباط با مالیات آنها وجود ندارد و مالیات آنها را تقسیط کرده‌‎ایم و در حال دریافت است. بحث‌هایی که در این زمینه مطرح شده مربوط به حقوق مالکانه است که وزرارت صنعت، معدن و تجارت در اجرای ماده ۴۸ قانون محاسبات به ما محول کرده است.

وی در مورد نامه نگاری مهدی کرباسیان رئیس ایمیدرو در این زمینه افزود: کارها در حال پیگیری است و عملیات اجرایی آن آغاز شده و آنها به دیوان عدالت شکایتی را مطرح کردند و توقیف عملیات دادند و رفع توقیف یکی از آنها را گرفته‌ایم.

عسکری همچنین در پاسخ به انتقادات شرکت‌های لیزینگ مبنی بر اینکه سازمان امور مالیاتی دوبار از خدمات لیزینگ خودرو مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کند، اظهارداشت: سازمان یک بار از خودرو مالیات می گیرد و یک بار هم از خدمات لیزینگ. لیزینگ‌ها از کارخانه های خودروسازی، اتومبیل را می گیرند و آن را به مشتری تحویل می دهند و این خدمت لیزینگی مشمول مالیات می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سئوال مهر مبنی بر اینکه این مالیات که دو بار اخذ می شود از مشتری دریافت می گردد؟ گفت: مشتری یک خودروی فرضا ۳۰ میلیون تومانی هیچگاه حاضر نیست دو بار مالیات بر ارزش افزوده با نرخ ۸ درصد بپردازد، اما تلقی اینگونه است که دوبار این مالیات دریافت می شود اما اینگونه نیست.

وی در مورد مالیات بر سیگار گفت: مالیات بر سیگار در حال حاضر وجود دارد، البته تصمیم بر افزایش آن بود که در مجلس تصویب نشد؛ منتهی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یک کالای خاص افزایشی را که مجلس مدنظر دارد، خواهیم داد.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme