خانه / اسلایدر / اصول و روش های بایگانی + دانلود

اصول و روش های بایگانی + دانلود

آکسومی ، اصول بایگانی از زمانی که بشر توانست جزئیات و مدارک شخصی مربوط به زندگی و فعالیت های اقتصادی خود را بر روی اجسام و مواد با دوام ثبت کند به وجود آمد و برای انجام این کار از روش های مختلفی مانند استفاده از نرم افزار بایگانی استفاده شده است.به دلیل توسعه فعالیت های اقتصادی ، حقوقی و … در هر سازمان اندیشه و فعالیت هایی صورت می گیرد که حاوی اطلاعات گران بهایی بوده و یکی از ابزار مهم در برنامه ریزی و تصمیم گیری های سازمان محسوب می شود.

اصول بایگانی و دفترداری

اصول بایگانی و دفترداری ، هم به عنوان مجموعه ای از امور سازمان و هم به عنوان جا و مکان اسناد اقدام به طبقه بندی و تنظیم و نگهداری اسناد می نماید. نحوه بایگانی اسناد بر پایه دو اصل زیر شکل گرفته است : اصل منشاء یا خاستگاه و اصل نظم اولیه.

ساختار اطلاعاتی بایگانی:

بایگانی مجموعه ای از اسناد و مدارک است که با افزوده شدن حجم آنها امکان دسترسی به این اسناد و مدارک روزبه روز مشکل تر می کند. از طرفی در روشهای سنتی بایگانی، بازیابی اسناد تنها از طریق کلاسه آنها امکان پذیر است و بنابراین تنها از یک طریق می توان به اسناد مورد نظر دسترسی داشت. در سیستم بایگانی برید امکاناتی فراهم شده است تا بتوان اقلام اطلاعاتی پرونده ها و اسناد درون آنها را استخراج نموده و در سیستم تعریف کرد. لازم به ذکر است که هنگام ورود این پرونده ها و اسناد در سیستم، اقلام اطلاعاتی برای آنها وارد می شود که این پرونده ها و اسناد مذکور با استفاده از هریک از این اقلام اطلاعاتی قابل جستجو خواهند بود.

دانلود پی دی اف

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme