خانه / اسلایدر / با اجرای طرح جامع مالیاتی بیش از ۹۰ درصد پرونده‌ها بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار میگیرد

با اجرای طرح جامع مالیاتی بیش از ۹۰ درصد پرونده‌ها بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار میگیرد

آکسومی ، رییس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه بخش عمده اقتصاد ایران زیرزمینی بوده و فرار مالیاتی دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود رقم دریافت مالیات، امسال به ۱۰۱ هزار میلیارد تومان برسد.
سیدکامل تقوی نژاد با تاکید بر وصول ۸۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از اول سال اظهارداشت: مالیات متعلق به همه ارکان نظام است و همه قوای کشور باید دست به دست هم دهند و تعاملی مثبت برقرار کنند تا بتوانیم مالیات را به‌ عنوان حقوق حقه دولت و بیت المال به طور کامل و عادلانه وصول کنیم. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، تقوی‌نژاد با بیان اینکه از ابتدای ورود به سازمان امور مالیاتی کشور بحث اعتماد به مردم را سرلوحه خود قرار داده است، افزود: در اقتصاد باید مشارکت مردم پُررنگ‌تر دیده شود و در عرصه مالیاتی نیز باید به مردم و مؤدیان‌مان اعتماد کنیم و برای آن ارزش قائل شویم.

وی با تأکید بر اینکه مؤدی محوری و مشتری مداری جزو برنامه‌های اساسی ما است، گفت: ما در ۲۵ درصد درآمدهای مردم شریک هستیم، لذا نگاه ما به مردم یک نگاه تعاملی است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور بحث شفافیت را از دیگر موضوعات حائز اهمیت در این حوزه دانست و گفت: بخش عمده اقتصاد ما زیرزمین است که یا به دلیل فرار مالیاتی نمی‌توانیم از بخش عمده‌ای از فعالان اقتصادی مالیات وصول کنیم، بنابراین باید به سمت شفافیت برویم.

وی همچنین به بحث سلامت در نظام مالیاتی کشور اشاره کرد و گفت: بحث سلامت هم در ارتباط با کارکنان و هم در ارتباط با مؤدیان مطرح می‌شود، بحث دیگر نیز بحث عدالت است که هم در زمینه وصول و هم در زمینه خرج مالیات باید رعایت شود و باید این تلقی در اذهان ایجاد شود که از دانه درشت‌ها که درآمد کلان دارند نیز مالیات گرفته می‌شود.

تقوی‌نژاد اعلام کرد: در کشور ما در حال حاضر مجموع مالیات و عوارض ۷,۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ما را تشکیل می‌دهد که این رقم در افق برنامه ششم باید به حدود ۱۱ درصد برسد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اینکه سهم مالیات در درآمدهای دولت رو به افزایش است اظهارداشت: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که رهبری به دولت ابلاغ فرمودند باید میزان اتکای دولت به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند و باید به سمت درآمدهایی برویم که بتواند از اقتصاد داخلی ما نشأت بگیرد و اقتصاد کشور را از تکانه‌ها حفظ کند.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۶ منابع عمومی دولت حدود ۳۳۰ هزار میلیارد تومان است افزود: از این رقم واگذاری دارایی مالی حدود ۱۳ درصد، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای حدود ۳۶ درصد سهم دارند و درصد سهم درآمدها که مالیات نیز در این بخش قرار می‌گیرد حدود ۴۹ درصد از بودجه کل است.

تقوی‌نژاد افزود: هم‌اکنون سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدها حدود ۳۶ درصد است و نزدیک ۵۰ درصد از بودجه جاری کشور نیز با مالیات تأمین می‌شود. سال گذشته ۶۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کردیم که این رقم امسال به ۸۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که با احتساب ۱۴ هزار میلیارد تومان از عوارض در مجموع در بودجه سال‌جاری پیش‌بینی شده که ۱۰۱ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم که استنباط‌مان این است که بالای ۹۰ درصد این درآمدها محقق می‌شود، ولی هم اکنون منهای عوارض ۸۰ تا ۸۱ هزار میلیارد تومان درآمد به دست آوردیم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر اینکه تلاش می کنیم همه این مالیات را وصول کنیم تأکید کرد: با وجود این موضوع، تحت هیچ شرایطی مبنای کار را فشار بر مؤدیانی که در تور مالیاتی ما هستند، نمی‌گذاریم.

وی اظهارداشت: باید همه کمک کنیم تا چرخه اقتصاد کشور به سمت رونق و پیشرفت برود البته ما نیز در این راستا اقداماتی مثل تقسیط، بخشودگی و بحث استردادی راحت‌تر مالیاتی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

تقوی‌نژاد اعلام کرد: امسال مبنای کار را وصول مطالبات از کسانی که از گذشته بدهی داشتند گذاشتیم و تاکنون نیز توانستیم نزدیک به ۱۳۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گذشته را دریافت کنیم، البته یکسری از مالیات‌ها دوباره تبدیل به بدهی خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه عمده فعالیت‌مان را گسترش پوشش مالیاتی بنا گذاشتیم و در جهت شناسایی مؤدیان جدید و گسترش پایه مالیاتی کار کرده‌ایم بیان داشت: از شهریور امسال اداره کل مبارزه با فرار مالیاتی را در سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی کردیم تا مؤدیان جدید را شناسایی کنیم و در این زمینه از اداره کل مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد و دارایی کمک گرفتیم که در این رابطه ۲۲۰ فقره به ما معرفی شدند که به ۹۰ فقره رسیدگی کردیم؛ از این تعداد ۱۳ مورد کسانی هستند که مالیات خود را پرداخت کرده و ۷۷ مورد نیز کسانی هستند که مؤدی ما نبودند اما در اقتصاد فعالیت می‌کردند که آنها را فرا خواندیم و با اسناد و مدارکی که به آنها نشان دادیم بدهی مالیاتی‌شان را وصول کردیم؛ براین اساس ۹۹۰ میلیارد تومان در این سه ماه مالیات کسب کردیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در خصوص مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه ۹۶ نیز اظهارداشت: مدت اجرای آزمایشی پنج ساله قانون مالیات بر ارزش افزوده به پایان رسیده و ما نیز امسال در تبصره شش قانون بودجه پیشنهاد دادیم که این قانون مثل سنوات یکسال قبل تمدید شود.

وی با بیان اینکه تکیه گاه جدی این قانون بر شفافیت اقتصادی است گفت: اشکالات این قانون برآورد شده و در این زمینه لایحه‌ای در دولت تهیه شده که مراحل نهایی خود را سه هفته پیش در دولت گذرانده که پس از جمع‌بندی مواد تقدیم مجلس خواهد شد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه امسال بیش از سه هزار میلیارد تومان درآمد در اختیار شهرداری تهران گذاشتیم یادآور شد: سال گذشته نیز بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد بین شهرداری‌ها تقسیم شد.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از مالیات از ناحیه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض است و ۵۰ درصد بقیه از طریق مالیات سایر منابع به صورت مستقیم دریافت می ‌شود. تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه مالیات را بهتر و بیشتر از این می‌ توان گرفت افزود: طبق قانون هر شخصی که در ایران فعالیت می ‌کند یا اینکه هر ایرانی که درآمدی در خارج از کشور دارد باید مالیات پرداخت کند اظهارداشت: مالیات بر مبنای قانون دریافت می‌شود لذا در حال حاضر به جز وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و بخش‌هایی که به شهرداری‌ها تأکید شده تمام اشخاص در کشور مالیات می‌دهند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه هیچ شخص حقیقی و حقوقی مستثنی از مالیات نیست ادامه داد: همه نهاد‌ها و سازمان‌ها مالیات پرداخت می‌کنند. وی با اشاره به اینکه تمامی منابع را در ۷ طبقه عملیاتی کرده‌ایم اظهارداشت: در طرح جامع بنا بر این است که بیش از ۹۰ درصد پرونده‌ها بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار بگیرد.

تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه تاکنون ۸۰۰ میلیون رکورد اطلاعات در سامانه فراهم شده است،گفت: ۳,۵ میلیون مؤدی شناسایی شده‌اند ضمن اینکه امسال ۳۰۰ هزار مؤدی جدید اضافه شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید به سمت عدالت بیشتر حرکت کرد افزود: همین ۳۰۰ هزار پرونده را اخیراً به دست آورده‌ایم و از طریق سامانه‌ها در سیستم شناسایی کرده‌ایم. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه اطلاعات شفاف از فعالیت مؤدیان نداریم گفت: به مؤدیان عزیز عرض می‌کنم که اطلاعات دقیق ارائه بدهند و اگر اطلاعات دقیق عرضه نشود ما قابلیت پیدا کردن اطلاعات دقیق را داریم.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme