خانه / اسلایدر / دکتر محمد رزاقی،استاد اقتصاد و اقتصاد دان :مالیات تخصیص یافته بر خانه های خالی عایده ی چندانی ندارد

دکتر محمد رزاقی،استاد اقتصاد و اقتصاد دان :مالیات تخصیص یافته بر خانه های خالی عایده ی چندانی ندارد

آکسومی ، دکتر محمد رزاقی،استاد اقتصاد و اقتصاد دان در برنامه ی “سوال” رادیو گفت و گو پیرامون ساز و کار نظام مالیاتی به منظور جلوگیری از احتکار مسکن تصریح کرد:بنده مالیات تخصیص یافته بر خانه های خالی را چندان خوشایند نمی بینم زیرا علاوه بر اینکه عایده ی چندانی از آن نصیب خزانه نمی شود چند بار هم در گذشته اجرا شده و نتیجه ی مطلوبی نداشته است.

وی افزود: طبق مصوبه ی این قانون در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار جمعیت اگر خانه ای خالی بماند مشمول مالیات خواهد شد و چنین قانونی از اوایل دهه ی ۵۰ در رژیم قبل وجود داشته است اما در حال حاضر طبق ماده ی ۵۴ مکرر از ابتدای سال ۱۳۹۵ باید اجرایی می شد.

این اقتصاد دان خاطر نشان کرد: من وجود چنین مالیاتی را موافق با اقتصاد مالی کشور نمی بینم و علاوه بر آن چنین قانونی با مولفه های اجتماعی و فرهنگی کشور نیز سازگاری ندارد.

همچنین مهندس اسفندیار سلطانی،عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان کشور در پاسخ به این سوال که با چه سیاستی می توان جلوی ایجاد خانه های خالی را بگیریم بطوری که مالیات بر آن بازدارنده ی ایجاد آن باشد؟ اظهار داشت: تبعات چنین موضوعی تنها تبعات اقتصادی نیست و مسکن پدیده ای مرکب و مولتی مدیا است.باید در این رابطه بگویم که آقایان در مجلس برنامه ها و سیاست هایشان موفق نبوده بطوریکه امروز قانونی نوشته می شود و بعد تبصره ای بدنبال آن می آید که از آن استفاده ی ابزاری می کنند.

عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان کشور تصریح کرد: باید برای مسکن گارانتی اختصاص داده شود در صورتی که هیچ یک از آقایان در مجلس با آن موافق نیستند تنها به این دلیل که از مسکن ارتزاق می کنند.

وی در خصوص مالیات اختصاص داده شده خاطر نشان کرد : از آن جا که در دسته بندی و تعریف مسکن،مسکن اشرافی داریم می بایست هر چقدر که می توانیم بر آن مالیات ببندیم چرا که دین اسلام دین عدالت و توازن است و بعد سرانه ی خدمات و سود آن را به مسکن اجتماعی روانه کنیم اما عوام فریبی نکنیم.

برنامه ی سوال هر روز ساعت ۱۳:۱۵ از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

 

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme