خانه / اخبار مالیاتی / اخبار مالیاتی استانها / دولت موظف به گزارش‌دهی ۳ماهه از عملکرد مالیاتی استانها به مجلس شد

دولت موظف به گزارش‌دهی ۳ماهه از عملکرد مالیاتی استانها به مجلس شد

آکسومی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت (سازمان امور مالیاتی) را موظف به گزارش‌دهی ۳ ماهه از عملکرد مالیاتی استان‌ها به مجلس کردند.

نمایندگان مردم در خانه ملت، در نشست علنی بعدازظهر امروز مجلس و در ادامه بررسی بندهای هزینه ای لایحه بودجه سال آینده کل کشور، با تصویب بند الحاقی ۳ به تبصره ۶، دولت را موظف کردند در سال آینده عملکرد مالیاتی استان ها را به طور سه ماهه به مجلس گزارش کند.

بر اساس این بند، «به منظور اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و بهبود و افزایش کارایی بخش مالیاتی کشور، سازمان امور مالیاتی موظف است ظرفیت بالقوه و بالفعل(عملکرد) مالیاتی هر استان را در مقاطع سه‌ماهه در بخش‌های مالیاتی، مالیات بر اشخاص حقوقی(غیردولتی و نهادها و بنیادها)، مالیات بر درآمد (مالیات کارکنان بخش خصوصی، مالیات مشاغل و مالیات بر مستغلات) مالیات بر ثروت (مالیات بر نقل و انتقال سرقفلی و املاک) و مالیات بر ارزش افزوده مشخص و نتیجه را پس از تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیأت وزیران و کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی گزارش کند.

در سنجش عملکرد مالیاتی، باید میزان تأثیرات نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادی (اعلامی توسط بانک مرکزی یا مرکز آمار ایران برای سه‌ماهه پیش از برآورد) و کوشش مالیاتی به تفکیک، مشخص شود و براساس عملکرد سه‌ماهه چهارم سال ۱۳۹۵ به‌عنوان پایه سنجش مورد مقایسه قرار گیرد.

پرداخت پنجاه‌ درصد (۵۰%) از هزینه‌های موضوع ماده(۲۱۷) قانون مالیات‌های مستقیم (یک درصد(۱%) هزینه از محل درآمد اختصاصی) منوط به تأیید کوشش مالیاتی هر استان به میزان بیش از پنج‌درصد(۵%) بدون افزایش نرخ‌های مالیاتی است»./مهر

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
bigtheme