خانه / اخبار مالیاتی / مالیات های مستقیم / رقم ممنوع الخروجی مالیاتی برای سال ۹۴ اعلام شد

رقم ممنوع الخروجی مالیاتی برای سال ۹۴ اعلام شد

news_14087

نشست خبری رئیس کل سازمان امور مالیاتی

رییس کل سازمان امور مالیاتی با اعلام ارقام ممنوع الخروجی مالیاتی برای سال آتی، گفت: این رقم برای فعالیت های تولیدی که از جنس مشاغل باشند ۱۰۰ میلون تومان و برای دیگر فعالیت های صنفی معادل ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی عسکری روز دوشنبه در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص رقم تعیین شده برای ممنوع الخروجی های مالیاتی در سال آینده، افزود: ارقام مذکور در قانون بودجه ۹۴ در نظر گرفته شده، هرچند براساس قانون مالیات ها این رقم بیش از یک میلیون تومان است که البته قانون مالیات ها مربوط به ۴۶ سال قبل می باشد، برهمین اساس این رقم در دو سال گذشته در لایحه بودجه اصلاح شده است.

** استان تهران بدهکارترین استان کشور/ ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معوقات مالیاتی کشور

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسشی دیگر ، در خصوص بدهکارترین استان کشور در زمینه مالیات، اظهار داشت: استان یادشده بیشترین بدهی مالیاتی را دارد زیرا این استان ۵۵ درصد از کل مالیات ایران را پرداخت می کند و ۴۵ درصد مابقی نیز مربوط به سایر استان ها است.

به گفته وی، بالا بودن میزان بدهی مالیاتی در استان تهران به دلیل نوع و ظرفیت های این استان است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: معوقات مالیاتی کشور ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که ۶۰ درصد این رقم جریمه و ۴۰ درصد دیگر مربوط به مالیات دریافتی است.

وی تاکید کرد البته اگر مودیان اصل مالیات را پرداخت کنند، بخشی از جرایم آن بخشوده خواهد شد.

** وصول ۵۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در ۱۱ ماهه امسال

رییس کل سازمان امور مالیاتی از وصول ۵۲ هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و تصریح کرد که ۹۶ درصد از درآمدهای پیش بینی شده محقق شده ، بنابراین درآمدهای مالیاتی ۴۹ درصد رشد داشته است.

وی با بیان آنکه درآمدهای مالیاتی در برخی از استان ها بیش از ۱۰۰ درصد و در برخی کمتر از ۹۰ درصد تحقق یافته است، گفت: سازمان امور مالیاتی نرم افزار سیستم متمرکز معوقات مالیاتی را راه اندازی کرده که براساس آن گزارش بدهی و معوقات شرکت ها در هر نقطه از ایران مشخص می شود.

** راه اندازی طرح جامع مالیاتی در هفت استان

وی گفت: طرح جامع مالیاتی علاوه بر سه استان تهران، اصفهان و کرمانشاه در هفت استان دیگر پیاده سازی شده که البته این امر بصورت مرحله ای است.

به گفته وی، این طرح در استانهای آذربایجان، خوزستان، فارس، مرکزی، قم، خراسان رضوی و قزوین راه اندازی شده و قرار است ۱۰ استان دیگر در سال آینده به جمع این استان ها بپیوندند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در حوزه مالیات، گفت: این بیانات فصل الخطاب است و مقام معظم رهبری پرداخت مالیات را یک فریضه و واجب شرعی دانسته اند.

عسکری ادامه داد: براساس قانون مالیات های جدید که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و منتظر هستیم شورای نگهبان کار آن را نهایی کند، اگر کسی مالیات پرداخت نکند، مرتکب جرم شده است.

** استرداد ۳۶۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده به مودیان

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از استرداد ۳۶۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده به مودیان از ابتدای اجرای این قانون تا مهرماه خبر داد و گفت: ۲۲۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب اظهارنامه با مودیان تهاتر شده است.

** چلوکبابی ها مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند

عسکری گفت: در گذشته رستوران ها و تالارهای پذیرایی برای مالیات بر ارزش افزوده فراخوان شده بودند اما برای رفع مشکلات در این بخش چلوکبابی ها و تمام کسانی که در این زنجیره فعالیت شغلی هستند، فراخوان شده اند.

** هماهنگی با بانک ها برای دریافت اطلاعات مودیان

وی با اشاره به راه اندازی پایگاه اطلاعاتی اقتصادی، گفت: تمام اطلاعات اعم از واردات، صادرات، معاملات بورس کالا، قراردادها، معاملات املاک، مجوزهای اقتصادی و ثبت شرکت ها در این پایگاه وجود دارد.

به گفته وی، سازمان امور مالیاتی هماهنگی هایی را با بانک ها برای دریافت اطلاعات مودیان در زمینه ارزی و ریالی انجام داده است.

** هماهنگی با قوه قضاییه برای برخورد با فرار مالیاتی

عسکری با اشاره به هماهنگی سازمان امور مالیاتی با قوه قضاییه در خصوص برخورد با فرار مالیاتی، تصریح کرد: قرار است اقدامات مناسبی در این زمینه صورت گیرد.

وی درباره برخورد قانون مالیات ها در خصوص شرکت های داخلی و خارجی، گفت: فعالیت این شرکت ها در قانون مالیاتی یکسان است اما با کشورهایی که موافقت نامه اجتناب از مالیات مضاعف را منعقد کرده ایم، شرکت ها باید تنها در کشور مقیم مالیات پرداخت کنند.

به گفته وی، براساس اصلاحیه قانون مالیات ها و قانون حمایت از تولید و خروج از رکود، اگر شرکت های خارجی در ایران با برند خارجی فعالیت و بخشی از کالای تولیدی را به خارج از کشور صادر کنند و یا آنکه اشتغالزایی داشته باشند، مشمول معافیت های مالیاتی می شوند.

** استقلال و پرسپولیس ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارند

وی با بیان آنکه تمام باشگاه های ورزشی بدهی مالیاتی دارند، تصریح کرد: استقلال و پرسپولیس بزرگترین بدهکاران مالیاتی هستند که البته این مالیات ها از سال ۷۲تاکنون جمع شده اما از سال گذشته در حال بررسی آنها هستیم.

** شرکت های بنیادها و نهادها مشمول ارائه اظهارنامه شدند

وی درخصوص دریافت مالیات از بنیادها و نهادها نیز افزود: شرکت های وابسته به بنیادها و نهادها با حکم امام راحل و مقام معظم رهبری مشمول مالیات عملکرد نبودند و اظهارنامه نیز ارایه نمی دادند اما در حکم جدید این شرکت ها در ردیف سایر مودیان قرار گرفته و اظهارنامه می دهند.

وی ادامه داد: هرچند جمعیت کشور حدود ۷۸ میلیون نفر است اما تنها حدود ۵ میلیون نفر مالیات پرداخت می کنند.

عسکری تصریح کرد: ۷۳ میلیون نفر ایرانی مودی مالیاتی ما نیستند و در حال حاضر ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مودی حقیقی، حقوقی و فعال اقتصادی مودی مالیاتی تلقی می شوند.

به گفته وی، باید شرایطی ایجاد شود که تمام افرادی که کسب درآمد دارند؛ حقوق اجتماعی را به کشور برگردانند.

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme