خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / برای مرد اقتصاد ۹۳

برای مرد اقتصاد ۹۳

طیب نیا

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به دلیل مهار تورم به عنوان «چهره سال » در عرصه اقتصاد شناخته شد…

در میان خبرسازهای اقتصاد بر اساس آنچه که کاربران خبرآنلاین انتخاب کردند علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به دلیل مهار تورم حائز اهمیت «چهره سال » در عرصه اقتصاد است.

رسم بر این است که رسانه ها در روزهای پایانی سال به دنبال «خبرساز» ها باشند تا در میان آنها «خبرسازترین» شان چهره سال شود. در میان خبرسازهای اقتصاد بر اساس آنچه که کاربران خبرآنلاین انتخاب کردند علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به دلیل مهار تورم به عنوان «چهره سال » در عرصه اقتصاد شناخته شد. اقتصاد خوانده ای که پیش از حضورش در وزارت اقتصاد اصلی ترین دلیل حضورش را مهار تورم عنوان کرده بود و از همین جهت آن را «طبیب تورم» خواندند.

چهره اقتصاد ایران در سال ۹۳ هنگامیکه به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد توسط حسن روحانی انتخاب شد خاطراتش را با رییس دولت یازدهم اینگونه زنده کرد: « یادم هست آقای روحانی سال ها قبل یک بار برای سخنرانی به اصفهان آمده بود. به ایشان یادآوری کردم آن جوانی که پیش از منبر شما سخنرانی کرد من بودم. » با این خاطره سابقه آشنایی علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم با حسن روحانی مشخص می شود. طیب نیا در همان دوران  بر اساس مشورتی که با شهید آیت الله دکتر بهشتی داشته رشته اقتصاد را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده است.

در آزمون ورودی کارشناسی ارشد و دکترا نفر اول شده و برای تحقیقات دوره پایان نامه دکترا به انگلیس رفته و در مدرسه اقتصادی لندن، تحقیقات خود را تحت راهنمایی پروفسور هریس انجام داده است. سال ۱۳۷۲ از پایان نامه دکتری اش دفاع کرد و موفق به اخذ درجه دکتری با رتبه اول شد.

بر این اساس می توان پی برد که طیب نیا استعداد غریبی در مطالعات دانشگاهی داشته است. به طوریکه حتی وقتی از جمشید پژویان، استاد سابقش درباره ویژگی های او پرسیدند، پاسخ داد:« آقای طیب نیا استعداد فوق العاده ای داشت. دقیق و درس خوان بود و کلاس درس برایش جدی بود.» این توضیحات یک استاد از شاگرد سابقش به همینجا ختم پیدا نمی کند به طوریکه وقتی به نظر می رسد پژویان واژه ای دیگر برای ستایش علی طیب نیا به ذهنش نمی رسد، چند ثانیه ای مکث می کند و کلامش را اینگونه تمام می کند: « دکتر طیب نیا فوق العاده است. »

چهره ای که پژویان او را فوق العاده معرفی می کند در سال ۱۳۶۵ در دفتر مشاوره اقتصادی نخست وزیری مشغول به کار شده بود و پس از مدتی به عنوان نماینده نخست وزیر در کمیسیون شورای اقتصاد منسوب شد و حکم مشاورت نخست وزیری را دریافت کرد. سال ۱۳۷۳ دوباره در ریاست جمهوری به عنوان دبیر کمیسیون اقتصادی دولت مشغول به فعالیت شد. او به شوخی می گوید آنقدر سمت دبیری در دولت هفتم و هشتم داشته که وقتی طهماسب مظاهری، وزیر اقتصاد  در حاشیه جلسات هیات دولت با او برخورد می کرد لقب « آقای دبیر کل» را برایش به کار می برده است.

در همین مقطع زمانی مدیریت معاونت هماهنگی امور اقتصادی و فنی به او واگذار شد. همین طور به عنوان نماینده رییس جمهوری در شورای پول و اعتبار منصوب شد. در دولت نهم در سازمان مدیریت به عنوان معاون اقتصادی مشغول به کار شد و همزمان عضو شورای پول و اعتبار بود. نیمه دوم سال ۱۳۸۵ با سازمان مدیریت قطع همکاری کرد و به دانشگاه تهران برگشت. در سال ۹۲ از سوی رییس جمهوری به عنوان وزیر پیشنهادی اموراقتصادی و دارایی به مجلس معرفی شد و با بیشترین رای اعتماد از مجلس به عنوان وزیر انتخاب شد. او حالا به انتخاب کاربران خبرآنلاین برترین چهره سال اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۳ است.

محمدهیراد حاتمی

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme