خانه / اخبار مالیاتی / دسته‌بندی نشده / کلیاتی در باره مالیات

کلیاتی در باره مالیات

index1

به موجب تعریف ارائه شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( OECD ) “مالیات پرداختی است الزامی و بلا عوض . مالیات ممکن است به شخص ، واحد اقتصادی ، دارایی و غیره تعلق گیرد “

مالیات (Tax) واژه ای عربی است و در فارسی به معنای باج ، خراج ، زکات مال است و واژه مالیات خود جمع واژه مالیه است .

مالیات ریشه تاریخی و عمیقی دارد ، تاریخ شکل گیری مالیات را می توان هم پای تشکیل نخستین جوامع بشری دانست . با ترک زندگی فردی و تشکل انسان ها و تشکیل اجتماعات مختلف و نیاز به تامین منابع مالی ، مالیات نیز به وجود آمد .

به موجب تعریف ارائه شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( OECD ) “مالیات پرداختی است الزامی و بلا عوض . مالیات ممکن است به شخص ، واحد اقتصادی ، دارایی و غیره تعلق گیرد “

مالیات در واقع یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌وری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آنرا پرداخت نمایند تا توانائی‌ جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود.

مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت و یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌گردد زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته‌است.

مالیات یک پرداخت است که افراد جامعه آن را برای بهره وری از امکانات ، منابع ، خدمات عمومی و ضروری ، تضمین امنیت و دفاع همگانی و عمران و آبادانی یک کشور به دولت خود پرداخت می کنند . دولت مالیات را در راستای تأمین نیازهای عمومی افراد جامعه مانند تأمین امنیت ، بهداشت و درمان ، آموزش و … مصرف می کند . پرداخت مالیات اجباری و بلاعوض است . افراد جامعه مالیات خود را با تناسب به درآمد و ثروت خود و با توجه به نرخ مالیاتی که دولت تعیین می کند پرداخت می کنند . وضع مالیات از سمت دولت است و در این باره اصل ۵۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان می کند که : (هیچ نوع مالیات وضع نمی شود مگر به موجب قانون ، موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می شود . )

دولت برای تأمین هزینه‌های خود ازمنابع مختلف، درآمد تحصیل می‌کند. گرچه بخشی ازدرآمدهای دولت در کشور ما ازطریق استقراض از بانک مرکزی، بخشی از فروش نفت و بخشی دیگر از درآمد حاصل از خدمات مختلف مانند خدمات پستی، حمل و نقل و انحصارات دولتی است، اما مالیات نیز بخش بسیار مهم و اثرگذاری از درآمد دولت را تشکیل می‌دهد. اهمیت مالیات بیشتر از آن جهت است که ارتباط میان مردم و دولت را حفظ کرده و دولت را ملزم به پاسخ‌گویی دربرابر درآمد به‌دست آمده می‌کند.
صاحب‌نظران اقتصاد و توسعه معتقدند که درآمدهای مالیاتی در راستای تأمین هزینه‌های دولت، شرایط نامطلوب اقتصادی آن جامعه را بهبود می‌بخشد. سهم درآمدهای مالیاتی دولت‌ها ازتولید ناخالص داخلی کشورها معمولاً قابل ‌توجه است. البته دراقتصاد ایران این سهم رقم بسیار ناچیزی است.عدم فاصله‌ی میان دولت و مردم مهمترین مساله در پرداخت «با رغبت» مالیات است. زمانی که مردم بدانند هرگونه شانه خالی کردن از زیر پرداخت مالیات در نهایت به زیان خود آن‌هاست و مانع از اجرای برنامه‌های رفاهی دولت خواهد شد، مطمئنا مالیات را با رغبت خواهند پرداخت. این موضوع الزامات بسیاری دارد که از آن جمله پاسخ‌گویی دقیق دولت به مطالبات مردم و انتقادها و همچنین فرهنگ سازی مالیاتی در بین اقشار مختلف مردم است. تمامی مردم جامعه بایستی شناخت کافی از مالیات ، اثرات مثبت پرداخت مالیات به عنوان یک وظیفه اجتماعی و عواقب و اثرات زیانبار عدم پرداخت مالیات بر منافع عمومی داشته باشند و در برابر وظایف خود نسبت به جامعه وهمچنین وظیفه عمل به قوانین احساس مسئولیت داشته باشند.

انواع مختلفی از مالیات در قانون تعریف شده است از آن جمله می توان به مالیات بر مصرف و مالیات بر درآمد اشاره کرد.اقتصاددانان معمولاً از مالیات بر مصرف در مقابل مالیات بر درآمد حمایت می‌کنند، به عنوان مثال سیگار از جمله کالاهایی است که دولت‌ها برای جلوگیری از مصرف آن مالیات‌های سنگین بر آن وضع می‌کنند، یا مالیات بر مصرف گازوئیل. بر اساس گزارشی که بنیاد خیریه بلومبرگ به تازگی توسط رویترز منتشر کرده است، صنعت تنباکو ۱۰ درصد درآمدهای مالیاتی چین را به خود اختصاص داده،شرکت‌های دخانیات مانند فیلیپ موریس حدود ۶ میلیون اندونزیایی را تحت استخدام دارند، و به تنهایی بیش از شش میلیارد دلار مالیات غیرمستقیم به صندوق دولت می‌پردازد.دولتها برای جبران هزینه‌های خدماتی که به شهروندان انجام می‌دهند، از طریق وضع مالیاتی اقدام می‌نمایند والبته هدف از وضع مالیاتی برای اغلب کشورها فقط جبران هزینه نیست زیرا از طریق مالیات نقدینگی نیز دچار تغییرات می شودکه این نوع سیاست گذاری ها بعد از جبران هزینه مهمترین عامل وضع مالیات می‌باشد.

منبع

نظر شما چیست ؟

اولین نفری باشید که نظر می دهید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz
bigtheme