خانه / راهنمای جامع مودیان مالیات بر ارزش افزوده

راهنمای جامع مودیان مالیات بر ارزش افزوده

تعریف مالیات بر ارزش افزوده :

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عام (برعموم کالاها و خدمات مگر موارد معاف تعلق می‌گیرد) است که بصورت چند مرحله‌ای از اضافه ارزش کالاهای تولید شده و یا خدمات ارائه شده در مراحل مختلف تولید و توزیع اخذ می‌شود. به عبارت دیگر مالیاتی است که در طول فرآیند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهایی، ‌مرحله به مرحله اخذ می‌شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده :

قانون مالیات بر ارزش افزوده در خرداد ماه ۱۳۸۷ به تائید شورای نگهبان رسید و در تیرماه ۱۳۸۷ توسط رئیس جمهور محترم برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد.

 Pdf دانلود فایل

چه کسانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند ؟

*مشمولان مرحله اول ثبت‌نام

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای حداقل یکی از شرایط زیر باشند، مشمول ثبت نام مرحله اول بوده و ملزم به اعمال تکالیف قانونی ازتاریخ اول مهرماه ۸۷ به عنوان مؤدی(پرداخت کننده مالیات) خواهند بود و باید نسبت به ثبت‌نام در این نظام مالیاتی اقدام کنند.

مشمولان این مرحله شامل کلیه واردکنندگان، کلیه صادرکنندگان، کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۸۶ سه میلیارد ریال یا بیشتر بوده است ( به جز اشخاص حقیقی تابع شورای اصناف)، کلیه فعالان اقتصادی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات آنها در پنج ماه آغازین سال ۱۳۸۷، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال یا بیشتر بوده است(به جز اشخاص حقیقی تابع شورای اصناف) در دوره اول اجرای قانون مشمول شده‌اند.

* مشمولان مرحله دوم ثبت نام

کلیه فعالان اقتصادی اعم از حقیقی و حقوقی شاغل در فعالیت‌های موضوع بند الف ماده (۹۶) قانون مالیات‌های مستقیم، علاوه بر فعالان اقتصادی مشمول در ثبت نام مرحله اول موظف به ثبت نام به عنوان مؤدی در این نظام مالیاتی با هر میزان فعالیت هستند. زمان اجرای الزامات و تکالیف قانونی مؤدیان مشمول ثبت نام مرحله دوم (اجرای کلیه مقررات و تکالیف قانون مالیات بر ارزش افزوده، از جمله صدور صورت‌حساب ، محاسبه، درج و وصول مالیات و عوارض متعلقه و همچنین تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض متعلقه به صورت دوره‌ای) از تاریخ اول مهرماه سال ۱۳۸۸ است.

فهرست مشاغل مشمول مرحله دوم عبارتند از:

 1.  کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه ذیربط صادر شده یا می‌شود؛
 2.  بهره‌برداران معادن؛
 3. ارائه دهندگان خدمات حسابرسی، حسابداری و دفتر داری و همچنین خدمات مالی؛
 4. حسابداران رسمی شاغل و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران؛
 5. ارائه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره‌ای؛
 6. ارائه‌دهندگان انواع خدمات انفورماتیک، رایانه‌ای اعم از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و طراحی سیستم؛
 7. متل‌ها و هتل‌های سه ستاره و بالاتر؛
 8. بنکداران، عمده‌فروش‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، واسطه‌های مالی، نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبارها؛
 9. نمایندگان مؤسسه‌های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی و خارجی؛
 10. موسسات حمل و نقل موتوری و باربری دارای مجوز از مراجع ذیربط، زمینی، دریایی و هوایی باربری، ( به استثناء واحدهایی که صرفا به امر حمل و نقل مسافری اشتغال دارند)؛
 11. صاحبان موسسات مهندسی و مهندسی مشاور؛
 12. صاحبان موسسات تبلیغاتی و بازاریابی.

* مشمولان مرحله سوم ثبت نام

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که براساس شرایط مراحل اول و دوم ثبت‌نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده‌اند، در صورتی که در سال ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۸ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف) آنها سه میلیارد ریال و بالاتر باشد، مشمول مرحله سوم ثبت نام و اجرای قانون از تاریخ اول فروردین ماه سال ۱۳۸۹خواهند بود.

اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول مراحل اول، دوم و یا مرحله ( سوم) ثبت نام و اجرای قانون نیستند، در صورتی که مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف) آنها در سال ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۸ بیشتر از دو میلیارد ریال باشد، می‌توانند به منظور ثبت نام و اجرای قانون به صورت اختیاری درخواست خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ( معاونت مالیات بر ارزش افزوده) تسلیم کنند. این دسته از مودیان در صورت کسب مجوز ثبت نام از تاریخی که سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد کرد، به عنوان مودی مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده محسوب خواهند شد.

*مشمولان مرحله چهارم ثبت نام

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که براساس شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده‌اند، در صورتی که شاغل به فعالیت‌های موضوع بند ب ماده ۹۶ قانون مالیات‌های مستقیم به شرح ذیل باشند، با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای قانون خواهند بود.
۱۲ گروه مشمول مرحله چهارم که از اول مهرماه ۱۳۸۹ عبارتند از :

 1. شامل صاحبان کارگاه‌های صنعتی (اعم از صنفی و غیرصنفی که دارای حداقل برق سه فاز ۵۰ آمپر باشد)،
 2.  فروشندگان طلا و جواهر و سایر فلزات زینتی ( شامل پلاتین و نقره)؛
 3. فروشندگان آهن آلات و سایر فلزات؛
 4.  صاحبان تالارهای پذیرائی و رستورانها؛
 5.  صاحبان متل و هتل‌های یک و دو ستاره و هتل آپارتمان؛
 6.  صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو و بنگاه معاملات املاک؛
 7. صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز خودرو؛
 8. چاپخانه‌داران؛
 9. صاحبان دفاتر اسناد رسمی؛
 10. صاحبان مراکز ارتباطات ریانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی ( دفتر خدمات مشترکان تلفن همراه و آژانس‌های پستی) و دفاتر خدمات دولت الکترونیک ( پلیس + ۱۰) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر؛
 11.  صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی؛
 12.  صاحبان سینماها، تماشخانه‌ها و مکان‌های تفریحی و ورزشی

*مشمولین فراخوان مرحله پنجم ثبت نام

کلیه اشخاص حقوقی که براساس شرایط مراحل اول ، دوم، سوم و چهارم ثبت نام،مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نگردیده اند، در صورتی که در هر یک از سالهای ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ یا ۱۳۸۹ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف وغیرمعاف) آنها یک میلیارد ریال و بیشتر باشد مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون از اول مهر ماه سال ۱۳۹۰ خواهند بود.

کلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال ۱۳۹۰ ایجاد، تأسیس و به ثبت خواهند رسید یا میرسند و حائز شرایط مذکور نگردیده اند، در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها در سال ۱۳۹۰ یا سالهای بعد، به یک میلیارد ریال و بیشتر برسد، از اولین دوره مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون خواهند شد. اشخاص حقوقی که صرفاً به فعالیت عرضه کالا و ارائه خدمات معاف موضوع ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده اشتغال دارند، از ثبت نام و اجرای قانون در این مرحله مستثنی می باشند.

*مشمولین فراخوان مرحله ششم

اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی (صرفنظر از مبلغ فروش سالانه) موضوع ماده «۹۵» قانون مالیاتهای مستقیم که به فعالیت‏های زیر اشتغال دارند: چلوکبابی‌ها، سالن‏ های غذاخوری ،سفره خانه های سنتی و اغذیه فروشی‏ های زنجیره ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز.

*مشمولین فراخوان مرحله هفتم

درمرحله هفتم که از مهر ماه ۱۳۹۵ ابلاغ و اجرایی شده است، کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش و یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات که به موجب فراخوان های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، مکلف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند.

وظایف مودیان مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

اول ثبت نام در سامانه ارزش افزوده :

به موجب ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افـزوده، «مؤدیان مکلفند بـه ترتیبـی کـه سـازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام مینماید، نسبت به ارائه اطلاعات درخواستی سازمان مـذکور و تکمیل فرمهای مربوطه اقدام و ثبت نام نمایند.» لذا ثبت نام اولین وظیفـه و تکلیفـی اسـت کـه برای مؤدیان مشمول این نظام در نظر گرفته شده است کـه نشـان از اهمیـت و جایگـاه خـاص آن میباشد.

راهنمای ثبت نام

دوم ارائه اظهارنامه:

بـر اسـاس مـاده ۲۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مؤدیان مالیاتی مکلفند،اظهارنامه هر دوره مالیاتی را طبـق نمونه و دستورالعملی که توسط سازمان امـور مالیـاتی کشـور تعیـین و اعـلام مـیشـود،حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هـر دوره، بـه ترتیـب مقـرر تسـلیم، و مالیـات وعوارض متعلقه را پرداخت نمایند.

راهنمای ارائه اظهارنامه

سوم ارائه صورتحساب :

به موجب مـاده ۱۹ قـانون مالیـات بـر ارزش افـزوده مؤدیـان مکلفنـد بـه ترتیبـی کـه سـازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام می نماید، نسبت به ارائه اطلاعات درخواستی سـازمان مـذکور و صدور صورتحساب اقدام نماینـد. لـذا صـدور صورتحسـاب از تکـالیفی اسـت کـه بـرای مؤدیـان مشمول این نظام در نظر گرفته شده است که نشان از اهمیت و جایگاه خاص آن میباشد.

راهنمای ارائه صورتحساب

چهارم راه اندازی صندوق مکانیزه فروش :

مودیان مشمول مکلفند که سخت افزار و نرم افزار متناسب با نیاز واحد صنفی خود را تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۲ ضمن نصب و راه اندازی سامانه فروشگاهی مراتب را به منظور استفاده از تسهیلات مقرر پیش بینی شده ، با تکمیل فرم برگ ثبت نام و اعلام نصب و استفاده از سامانه فروشگاهی میباشد به اداره امور مالیاتی ذیربط اعلام نمایند.

راهنمای راه اندازی صندوق مکانیزه

bigtheme