خانه / راهنمای جامع نصب صندوق مکانیزه فروشگاهی

راهنمای جامع نصب صندوق مکانیزه فروشگاهی

140CR-SB_1

صندوق فروش( POS مکانیزه فروشگاهی ) چیست ؟

به صندوق فروش(POS) یا رایانه ای که دارای نرم افزار فروشگاهی می باشند و جهت ثبت اطلاعات حداقل خریدو فروش روزانه و هزینه نگهداری موجودی در یک واحد شغلی مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاق می گردد.

صندوق مکانیزه فروش چه مشخصاتی باید داشته باشد ؟

 مشخصات سخت افزار و نرم‌افزار مورد استفاده برابر آیین‌نامه اجرایی ماده (۷۱) قانون نظام صنفی اعلام شده توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت خواهد بود.بدیهی است نرم افزار مورد استفاده حداقل امکان ثبت خرید و فروش کالا، نگهداری موجودی کالا و ثبت هزینه ها و تولید فایل الکترونیکی را مطابق این دستورالعمل داشته باشد.

آیین‌نامه اجرایی ماده ۷۱ نظام صنفی

نکته مهم : از نقطه نظر مالیاتی صندوق مکانیزه فروش و یا نرم افزار صندوق صاحبان مشاغل بند الف و ب + مشاغل بند ج می که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند علاوه بر دارا بودن ویژگی های عمومی باید قابلیت ارائه گزارش صورت معاملات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م مستقیم را نیز داشته باشد.

مشمولین ما لیات بر ارزش افزوده کدامند ؟

مشاغل بند الف ، ب ، ج کدامند ؟

چه کسانی ملزم به نصب هستند ؟

فقط صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) ذیل که به تفکیک هر سال مشخص گردیده اند مکلف به نصب صندوق فروشگاهی هستند :

گروه اول مشمولین استفاده از سامانه صندوق فروش(POS مکانیزه فروشگاهی) در سال ۱۳۹۲:
۱­- سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر
۲­- فروشندگان آهن آلات
۳­- فروشندگان لوازم صوتی و تصویری
۴­- فروشندگان انواع رایانه و قطعات سخت افزاری
۵­- فروشندگان ماشین های اداری و لوازم و قطعات تجهیزات مربوط به آنها
۶­- فروشندگان لوازم خانگی(شامل برقی٬ گازی و نفتی)
۷­- هتل و هتل آپارتمان
۸- تالار پذیرایی٬ رستوران ها٬ چلوکبابی ها و اغذیه فروشی ها
۹­- مشاوران املاک و مستغلات
۱۰­- داروخانه ها

گروه دوم : مشمولین استفاده از سامانه صندوق فروش( POS مکانیزه فروشگاهی ) در سال ۱۳۹۳ :
۱­- فروشندگان لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین و ماشین آلات راهسازی٬ کشاورزی و ساختمانی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۲­- صاحبان تعمیرگاه های مجاز خودرو و انواع وسائط نقلیه سنگین و ماشین آلات راه سازی کشاورزی و ساختمانی
۳­- فروشندگان تجهیزات و تاسیسات حرارتی و برودتی٬ شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم مربوط(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۴­- فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۵-­ فروشندگان تزئینات ساختمان(موکت٬ کفپوش٬ انواع پرده٬ کاغذ دیواری٬ شومینه و کارهای تزیینی چوبی و فلزی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۶­- فروشندگان انواع تلفن(ثابت و بی سیم)٬ همراه و تجهیزات جانبی آن(نمایندگی عمده و خرده فروشی)
۷­- تولیدکنندگان و فروشندگان مبل٬ مصنوعات چوبی و فلزی و غیر فلزی و غیر فلزی اعم از اداری و خانگی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۸­- فروشندگان فرش ماشینی٬ تابلو فرش٬ موکت و قالیچه ماشینی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۹­- فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۱۰­- فروشندگان لوازم طبی بیمارستانی٬ آزمایشگاهی و دندان پزشکی و دندان سازی و انواع لوازم و تجهیزات پزشکی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)

گروه سوم : مشمولین استفاده از سامانه صندوق فروش( POS مکانیزه فروشگاهی ) در سال ۱۳۹۴ :
۱­- فروشندگان لاستیک(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۲­- نمایشگاه های اتومبیل(سواری٬ باری ٬ مسافربری٬ ماشین آلات راهسازی٬ کشاورزی و صنعتی)
۳­- فروشندگان مصالح ساختمانی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۴­- فروشندگان تاسیسات الکترونیکی٬ مکانیکی ساختمان(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۵­- فروشندگان انواع رنگ ساختمان٬ صنعتی و اتومبیل(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۶­- فروشندگان مواد شیمیایی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۷­- نمایندگی فروش شرکت های توزیع کالاهای داخلی و وارداتی(غیر اشخاص حقوقی )
۸­- نمایندگی های فروش شرکتها و موسسات تجاری و صنعتی اعم از داخلی و خارجی(غیر اشخاص حقوقی )
۹­- فروشندگان یخچال های صنعتی و ویترینی(نمایندگی٬ عمده و خرده فروشی)
۱۰- بار فروشان و فروشندگان میوه و تره بار و میدان داران

مهلت نصب تا چه زمانی است ؟

  • مشمولین فراخوان شده مرحله اول برای عملکرد سال ۹۲ برای آخرین مرتبه تا پایان مهرماه سال ۱۳۹۳ (۱۳۹۳/۰۷/۳۰) فرصت دارند نسبت به اعلام مشخصات سامانه صندوق مکانیزه فروش به سازمان امور مالیاتی از طریق مراجعه حضوری یا از طریق سایت www.Tax.gov.IR اقدام نمایند.
  •  مشمولین فراخوان شده مرحله دوم که از سال ۹۳ مشمول نصب دستگاه سامانه صندوق مکانیزه فروش یا رایانه قرارگرفته اند موظفند با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی www.Tax.gov.IR نسبت به اعلام مشخصات سامانه صندوق فروش تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۳ (۱۳۹۳/۰۹/۳۰) اقدام نمایند.
  • مشمولین فراخوان شده که از سال ۹۴ مشمول نصب دستگاه سامانه صندوق مکانیزه فروش یا رایانه قرارگرفته اند موظفند تا پایان شهریور ۱۳۹۴ (۱۳۹۴/۰۶/۳۱) از طریق سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.Tax.gov.IR نسبت به اعلام نصب اقدام نمایند.

نکته : مؤدیان مشمول نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی که طی سال شروع به فعالیت می نمایند، حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ شروع فعالیت، نسبت به نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی اقدام و مراتب را به شرح بنــد (۱) به ادارات امور مالیاتی مربوط اعلام کنند.

جـــــــــرایـم :

۱ : صاحبان مشاغل(مودیان مالیاتی) که مکلف به استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش یارانه ای که دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی به استناد قوانین فوق الذکر می باشند در صورت عدم استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش٬ از معافیت مقرر در قانون برای سال مربوطه محروم خواهند شد.

۲ : مؤدیانی که پس از موعد مقرر قانونی نسبت به نصب و استفاده از سامانه فروشگاهی اقدام می‌کنند، مکلفند مراتب را به شرح بند(۱) به اداره امور مالیاتی ذیربط اعلام کنند. بدیهی است این دسته از مؤدیان مشمول استفاده از مشوق ها و تسهیلات مقرر در قانون در آن سال نخواهند بود.

۳ : فروش کالا و یا ارایه ی خدمت توسط واحدهای مزبور بدون استفاده از صندوق مکانیزه ی فروش به عنوان تخلف صنفی تلقی و براساس مفاد تبصره ۲ماده ۷۱ قانون نظام صنفی با واحد صنفی برخورد خواهد شد. (ماده ۸ از آیین نامه اجرایی ماده ۷۱ نظام صنفی)

۴ : در صورت تخلف واحدهای صنفی مبنی بر دستکاری و یا خارج نمودن صندوق مکانیزه ی فروش و یا دستگاههای توزین دیجیتالی از پلمب، طبق مقررات فصل هشتم قانون نظام صنفی با واحدهای متخلف برخورد میگردد.

نکات مهم:

نکته ۱ : معادل هزینه خرید٬ نصب و راه اندازی سامانه صندوق مکانیزه فروش با رایانه (اعم از سخت افزار یا نرم افزار) از درآمد مشمولمالیات در اولین سال استفاده از سامانه فروش کسر خواهد شد.

نکته ۲ : معیار شناسایی صاحبان مشاغل مشمول٬ جواز کسب فعالیت صادره توسط مراجع ذیصلاح می باشد.در غیر این صورت ملاک شناسایی اینگونه واحدهای صنفی٬ نوع فعالیت مندرج در پرونده مالیات آنان می باشد.

نکته ۳ : قبوض دریافتی از افراد صنفی که از طریق دستگاه توزین دیجیتالی و یا صندوق مکانیزه ی فروش صادر میشود، به منزله ی صدور فاکتور توسط فروشنده کالا و یا ارایه دهنده ی خدمت تلقی میگردد.

نکته ۴ : در صورت فروش کالا و یا ارایه ی خدمات بیش از مبلغ ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال افراد صنفی موظفند علاوه بر ارایه ی قبض یا فیش موضوع ماده ۶ این آیین نامه نسبت به صدور فاکتور فروش نیز اقدام نمایند.

نکته ۵ : واحدهای صنفی استفاده کننده از صندوقهای مکانیزه ی فروش و یا دستگاه توزین دیجیتالی در صورت تشخیص بازرسین و یا ناظران ماده ۷۲ قانون نظام صنفی و یا به محض اطلاع از وجود نواقصی در دستگاههای خود موظفند بلافاصله نسبت به رفع نقص آن اقدام نمایند و تا زمان رفع عیب دستگاه می بایست نسبت به صدور فاکتور جهت کلیه ی مشتریان خود اقدام نمایند.

نکته ۶ : مؤدیان مشمول استفاده از سامانه‌های فروشگاهی، کماکان مکلف به رعایت سایر تکالیف قانونی از جمله نگهداری دفاتر روزنامه و کل و یا دفتر درآمد و هزینه هستند و موظفند حداقل هر ماه یکبار خلاصه عملیات داده شده به سامانه‌های فروشگاهی را در دفاتر قانونی حسب مورد ثبت کنند.

نکته ۷ : مؤدیان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهی، مکلف هستند از ابتدای سای که مشمول هستند کلیه خرید ها و فروش‌های خود را در سامانه فروشگاهی ثبت و نسبت به صدور الکترونیکی صورتحساب فروش مطابق فرم نمونه موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه مذکور اقدام کنند. ( نمونه فرم ها را در بخشنامه ذیل ببینید)

بخشنامه مربوطه --شماره ۲۰۰/۶۶۸۰۳--(کلیک کنید )

بخشنامه مربوطه --شماره ۲۰۰/۶۶۸۰۳--(کلیک کنید )

.

.

.

.

.

.

.

.

تمامی مطالب فوق بصورت اختصاصی توسط کارشناسان آکسومی نگارش شده است و کپی ان به هر نحو پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme